Unijna „ustawa o chipach” już 18 kwietnia? 43 miliardy euro na wsparcie europejskiego przemysłu półprzewodnikowego.

Jak informują źródła, na które powołuje się m.in. Reuters, już 18 kwietnia UE nareszcie zatwierdzi kształt aktu prawnego, który może popchnąć naprzód europejski high-tech. 

Plan Unii Europejskiej dotyczący wsparcia o wartości 43 miliardów euro, mający na celu pobudzenie przemysłu półprzewodników i dogonienie na tym polu Stanów Zjednoczonych i Tajwanu jest niezwykle ważny ze względu na rosnące znaczenie lokalnej produkcji półprzewodników. Jej wagę uświadomiły wszystkim przerwane łańcuchy dostaw podczas pandemii. Na comiesięcznej sesji Parlamentu Europejskiego odbywającej się nie w Brukseli, a w Strasburgu, 18 kwietnia, ma, zdaniem źródeł bliskich sprawie, pojawić się finalna wersja projektu, ze szczegółami finansowania włącznie.

Komisja Europejska ogłosiła w zeszłym roku Chips Act, aby zmniejszyć zależność UE od półprzewodników z USA i Azji w następstwie problemów z globalnym łańcuchem dostaw, które szkodzą europejskim firmom, od producentów samochodów po producentów. Proponowane przepisy, których celem jest podwojenie udziału bloku w globalnej produkcji chipów do 20% w ciągu następnej dekady, pojawiły się po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły ustawę CHIPS for America, aby konkurować z chińską technologią.

Podczas gdy Komisja pierwotnie proponowała finansowanie tylko najnowocześniejszych fabryk chipów, rządy UE i prawodawcy rozszerzyli zakres, aby objąć cały obszar badań i produkcji. Ustawodawcy wskazali IMEC z siedzibą w Belgii, wiodące na świecie centrum innowacji w dziedzinie nanoelektroniki i technologii cyfrowych, z ekosystemem ponad 600 głównych graczy branżowych, jako główny powód przeznaczenia większych środków na unijne badania i rozwój.

Zapewnienie finansowania dla całego łańcucha jest również odpowiedzią na skargi mniejszych krajów UE, które zostały pominięte po tym, jak Intel, zachęcony zapowiadają wówczas ustawą o chipach, wybrał Magdeburg w Niemczech na lokalizację swojego nowego kompleksu produkcyjnego.