Unijne organy nadzoru antymonopolowego pytają firmy korzystające z Azure o dane dostarczane Microsoftowi
Sześć miesięcy po tym, jak pojawiły się skargi na praktyki przetwarzania w chmurze, unijne organy nadzoru antymonopolowego pytają rywali Microsoftu, jakiego rodzaju dane klientów są zobowiązani przekazywać amerykańskiemu gigantowi technologicznemu w ramach umów dotyczących chmury Azure.
Jak podaje Reuters, dostawcy usług infrastruktury chmurowej w Europie (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe, CISPE), do którego członków należy Amazon, twierdzili w listopadzie zeszłego roku, że nowe warunki umowne Microsoftu nałożone 1 października wraz z innymi praktykami szkodzą europejskiemu ekosystemowi przetwarzania w chmurze.
„Komisja otrzymała kilka skarg dotyczących Microsoftu, w tym w odniesieniu do jego produktu Azure, który oceniamy na podstawie naszych standardowych procedur” – powiedział rzecznik organu wykonawczego UE.
Microsoft w poprzedniej dekadzie otrzymał ponad 1,6 miliarda euro (1,8 miliarda dolarów) grzywny UE za różne naruszenia przepisów antymonopolowych. CISPE złożyła ofertę uregulowania sprawy i, według osoby zaznajomionej ze sprawą, rozmowy trwają.
W kwestionariuszu wysłanym do dostawców chmury, do którego dotarł Reuters, Komisja Europejska poprosiła odbiorców o listę klauzul umownych zobowiązujących te firmy do przekazywania Microsoftowi informacji o ich europejskich klientach.
Unijny organ ds. egzekwowania prawa konkurencji chciał wiedzieć, jak często raportowane są dane, za jaki okres dane są wymagane, w jakim formacie i czy informacje są przesyłane bezpośrednio do firmy Microsoft, czy też do audytora. Przedsiębiorstwom, którym dano czas do tego tygodnia na udzielenie odpowiedzi, zapytano, czy istnieją umowne, rzeczywiste lub grożące konsekwencje za nieprzestrzeganie tych klauzul. Unijny organ nadzorujący zapytał też, czy Microsoft mógł wykorzystać te informacje, aby dotrzeć bezpośrednio do klientów odbiorców.