Unijne przepisy dotyczące AI coraz bliżej. BigTech uważnie przygląda się przepisom

Dwie kluczowe grupy prawodawców w Parlamencie Europejskim ratyfikowały we wtorek tymczasowe porozumienie w sprawie przełomowych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji przed kwietniowym głosowaniem w Zgromadzeniu Ustawodawczym, które może utorować drogę pierwszemu na świecie prawodawstwu dotyczącemu tej technologii. 

Jak podaje Reuters, na początku tego miesiąca Francja uzyskała koncesje mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych w przypadku systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka i zapewnienie lepszej ochrony tajemnic handlowych. Big Tech pozostał jednak czujny, zaniepokojony niejasnym i ogólnym sformułowaniem niektórych wymagań oraz wpływem prawa na innowacyjność.

Nowe przepisy, zwane ustawą o sztucznej inteligencji, mają na celu ustanowienie barier dla technologii stosowanej w wielu gałęziach przemysłu, od bankowości po samochody, produkty elektroniczne i linie lotnicze, a także do celów bezpieczeństwa i policji.

Zasady będą również regulować modele podstawowe lub generatywną sztuczną inteligencję, taką jak ta zbudowana przez OpenAI, czyli systemy AI szkolone na dużych zbiorach danych, z możliwością uczenia się na nowych danych w celu wykonywania różnych zadań.

Organizatorzy ISE 2024 zapowiadają największe wydarzenie w historii