Unijny regulator antymonopolowy rozpoczął badanie przejęcia przez Microsoft firmy Nuance Communications. Wartość transakcji ma sięgać 16 miliardów dolarów.

Jak donosi Reuters, unijny regulator antymonopolowy przygląda się dokładniej transakcji przejęcia przez Microsoft firmy zajmującej się technologią transkrypcji Nuance Communications. Instytucja poprosiła klientów i konkurentów o sporządzenie listy obaw.

Firmy ogłosiły transakcję w kwietniu tego roku. Amerykański Departament Sprawiedliwości (w czerwcu) i australijska Komisja ds. Konkurencji (w październiku) oświadczyły, że nie będą kwestionować umowy. Firmy złożyły wniosek o zatwierdzenie do biura ds. konkurencji Komisji Europejskiej w zeszłym miesiącu, a regulator ma czas do 21 grudnia na rozliczenie transakcji lub wszczęcie większego śledztwa. Obie firmy spodziewały się sfinalizowania transakcji do końca tego roku. Jednak europejski regulator okazał się bardziej dociekliwy.

Kwestionariusz wysłany do klientów i konkurencji zawiera m.in. pytanie, czy Microsoft i Nuance są konkurentami i czy powiązanie może wpłynąć na klientów i rywali, w tym czy Microsoft może faworyzować Nuance w stosunku do konkurencyjnych usług. Pytanie nie jest bezzasadne. Nuance jest na „swoim podwórku” potężnym graczem. Firma obsługuje 77% szpitali w USA. Czym się zajmuje?

Otóż Nuance sprzedaje przede wszystkim technologię transkrypcji, która jest popularna wśród lekarzy i call center, które chcą zautomatyzować pisanie notatek. Obawy dotyczące konkurencji i pozycji monopolistycznej są o tyle uzasadnione, że Microsoft już teraz posiada bardzo silną pozycje na rynku opieki zdrowotnej. Regulator zapewne będzie badał to, czy zapewnienie gigantowi z Redmond nowych danych głosowych i medycznych w celu szkolenia ofert sztucznej inteligencji w zakresie zdrowia, mowy i bezpieczeństwa biometrycznego nie wpłynie jeszcze silniej na pozycję firmy.

Warto jednak pamiętać, że Microsoft posiada własne doświadczenie w rozpoznawaniu mowy i transkrypcji. Każdy, kto miał okazje sprawdzić to przy okazji spotkań na MS Teams zapewne jest zaskoczony jak dobrze działa transkrypcja… przynajmniej w języku angielskim. Nabycie Nuance mogłoby jeszcze ulepszyć ten proces.

 

Black Friday przyniósł średnie obniżki na poziomie 3,6%, wynika z najnowszego badania Deloitte, a blisko 60% sklepów internetowych w Polsce nie zmieniło w tym czasie wogóle cen!