Uniwersytet w Innsbrucku łączy komputer kwantowy ze swoim klastrem HPC
Uniwersytet w Innsbrucku i jedna z jego firm typu spin-out, AQT, ogłosiły w tym tygodniu, że zintegrowały komputer kwantowy z systemem obliczeń o wysokiej wydajności (HPC). Jest to pierwszy taki przypadek w Austrii.
Zespół z Innsbrucka połączył uniwersytecki klaster LEO5 z komputerem kwantowym IBEX Q1 firmy AQT. W przeciwieństwie do niektórych systemów, laserowy komputer kwantowy firmy mieści się w dwóch niestandardowych szafach i może podobno działać w temperaturze pokojowej przy zużyciu energii poniżej 2 kW.
– Wraz z pojawieniem się komputerów kwantowych i ich potencjałem do rozwiązywania pewnych problemów w chemii lub materiałoznawstwie znacznie szybciej, niż jest to klasycznie możliwe, akceleratory kwantowe dla komputerów HPC stanowią nową, bardzo ekscytującą możliwość – wyjaśnia fizyk kwantowy Thomas Monz, adiunkt w Instytucie Uniwersytet w Innsbrucku i dyrektor generalny spin-offu AQT.
Uruchomiony w zeszłym roku LEO5 składa się z 63 węzłów, w tym łącznie 36 węzłów wyposażonych w procesory graficzne Nvidia A30, A40 i A100. Oferuje on w sumie 300 teraflopów w FP64 (740 teraflopów w FP32) mocy obliczeniowej.
Wdrożenie jest częścią finansowanego przez FFG projektu HPQC, mającego na celu zademonstrowanie hybrydowych rozwiązań kwantowych. FFG jest austriacką agencją finansującą badania, rozwój i innowacje związane z biznesem.
– W ramach projektu HPQC mamy łatwy dostęp do infrastruktury HPC w Innsbrucku. Nasi pracownicy mogą wykonywać obliczenia w ramach infrastruktury hybrydowej i badać nowe rozwiązania problemów logistycznych. Dr Angelika Widl, jeden z naszych badaczy, rutynowo stosuje niezbadane podejścia dzięki bezprecedensowym możliwościom w Innsbrucku – wyjaśnia dr Karl Knall, CEO w Math.Tec GmbH, partner w projekcie HPQC.
Jeszcze w tym miesiącu poinformowano, że firma AQT wywodząca się z Uniwersytetu w Innsbrucku i Austriackiej Akademii Nauk dostarczy także komputer kwantowy dla Polski.