USA wzywa Unię Europejską do wykorzystania rozwiązań 5G Ericssona, Nokii i Samsunga do budowy 5G. Sugerując też, że mają one być na równi z technologiami chińskiego giganta, marki Huawei.
Robert Strayer, zastępca sekretarza sekretarza ds. cyberbenetyki, komunikacji międzynarodowej i polityki informacyjnej w Departamencie Stanu USA, powiedział podczas wizyty w Lizbonie, że „konieczne jest zdemaskowanie” przekonania, że Huawei posiada technologiczną przewagę w rozwoju 5G. Trudno jednak znaleźć twarde dane stojące za tezą amerykańskiego urzędnika.
Nie jest tajemnicą, że aktualnie trwa walka o globalne wdrożenia 5G. USA i Chiny rywalizują o to, kto zbuduje sieć nowego typu w większości kluczowych regionów świata. Jednym z najważniejszych jest Europa. I to właśnie kraje europejskie były adresatami słów Roberta Strayera – amerykański urzędnik zachęca kraje UE do wykorzystania technologii szwedzkiego Ericssona, fińskiej Nokii oraz południowokoreańskiego Samsunga, przy jednoczesnym powstrzymaniu się przed używaniem sprzętu Huawei. Dotychczas już kilka krajów europejskich przyznało, że rozwiązania Huawei będą obecne w ich infrastrukturze 5G.
Strayer powiedział, że Stany Zjednoczone zachęcają kraje europejskie do uważnego zastanowienia się nad konsekwencjami bezpieczeństwa i ekonomii przyspieszenia korzystania z technologii Huawei. Strayer powiedział, że zachodni dostawcy, tacy jak Ericsson i Nokia, będą korzystać z otwartej architektury z większą funkcjonalnością, stwarzając firmom w Stanach Zjednoczonych i Europie możliwości zapewnienia kompatybilnego sprzętu.
„Nie ma sposobu, aby w pełni ograniczyć jakiekolwiek ryzyko, z wyjątkiem korzystania z zaufanych dostawców z krajów demokratycznych” – powiedział dziennikarzom Strayer. „Dobrą wiadomością jest to, że Ericsson, Nokia i Samsung zapewniają technologię 5G, która jest na równi z tą od Huawei. Przewodzą światu pod względem technologii, jaką dysponują. ”
Trudno jednak znaleźć twarde dane stojące za tezą amerykańskiego urzędnika. Chociaż wszystkie trzy wymienione przez niego firmy dokonały znaczących postępów w badaniach nad 5G, to wciąż Huawei pozostaje liderem tego segmentu łączności. Widać to chociażby po procesie wdrożenia 5G w Chinach, przepustowości oferowanych przez sprzęt infrastrukturalny Huawei. Także w przypadku modemów 5G w urządzeniach mobilnych nie jest przypadkiem, że to właśnie Huawei zainstalowało jako pierwsze modem 5G w swoim flagowym procesorze (Kirin 990 5G). Na tę chwilę firmy korzystające z topowych procesorów konkurencji zmuszone są do zakupu modemu osobno i, co za tym idzie, znalezienia miejsca na płycie głównej urządzenia.
Huawei w samym tylko ubiegłym roku wydał 15 miliardów dolarów na badania, które pomogą mu osiągnąć pozycję lidera na rynku. Firma wskazuje też na to, że Stany Zjednoczone chcą udaremnić rozwój chińskiego przedsiębiorstwa, ponieważ żadna amerykańska firma nie mogłaby zaoferować tego samego zakresu technologii w konkurencyjnej cenie. Póki co, UE pozostawia swoim krajom członkowskim wolną rękę we wdrożeniach 5G.
https://itreseller.pl/itrnewkomisja-europejska-chce-utworzenia-jednolitego-europejskiego-rynku-danych-czy-ue-zdola-dogonic-usa-i-chiny-w-technologicznym-wyscigu-rynku-cyfrowego/