USA zakazuje eksportu konsumenckich kart NVIDIA GeForce RTX 4090 do Chin

Najmocniejsze karty graficzne przeznaczone, przynajmniej z założenia, do gier, mogą być używane z powodzeniem także do innych zadań, np. obliczeń na potrzeby AI. Dlatego też karty NVIDIA GeForce RTX 4090, zdaniem amerykańskiego Departamentu Handlu, nie powinny trafiać do Chin.

Karta graficzna GeForce RTX 4090 to dziś najwydajniejsza spośród konsumenckich kart graficznych NVIDII. Jest oparta na procesorze graficznym AD102. Jej moc obliczeniowa osiąga 5280 TPP (total processing performance), a to sprawia, że jest to karta podlegająca wymogowi licencji eksportowej do Chin. Dlatego też karta ta zniknęła z chińskiej wersji strony NVIDII.

Jednocześnie, chińska witryna firmy nadal zawiera listę rozwiązań RTX 6000 Ada przeznaczonych dla stacji roboczych. RTX 6000 Ada to najpotężniejsza karta graficzna firmy i podlega ograniczeniom eksportowym do Chin zgodnie z najnowszymi przepisami handlowymi Stanów Zjednoczonych. Z racji swojej mocny obliczeniowej, dużej pojemności pamięci (48 GB) i solidnemu chłodzeniu, RTX 6000 Ada bardzo dobrze nadaje się do treningu sztucznej inteligencji. Z jakiegoś powodu karta ta pozostaje w ofercie NVIDIA w Chinach, pomimo iż opiera się na tym samym układzie AD102 co RTX 4090. Jej moc obliczeniowa wynosi nawet nieco więcej, bo 5828 TPP. Do zadań, które chce ograniczyć Departament Handlu, a więc szkolenia modeli AI, nadaje się więc lepiej niż RTX 4090.

Nie jest jasne, dlaczego NVIDIA nadal wymienia swoją kartę graficzną RTX 6000 Ada Generation na swojej chińskiej stronie internetowej. Być może firma zamierza ubiegać się o licencję eksportową?