Vodafone z Intelem stworzą zestawy chipów Open RAN 

W poniedziałek firma Vodafone podkreśliła swoje zaangażowanie w rozpowszechnianie sieci Open RAN, potwierdzając, że wraz z firmą Intel stworzy architekturę chipsetów specjalnie zbudowaną dla rodzącej się technologii. 

Europejski operator poinformował również, że wykonał  już swoje pierwsze połączenia 4G przy użyciu Open RAN za pośrednictwem witryn sieciowych współdzielonych z Orange w Rumunii oraz współpracuje z Nokią w celu wprowadzenia tej technologii we Włoszech.

Jak podaje Reuters, w 2022 roku Vodafone zgodził się na współpracę z amerykańskim producentem chipów Intelem w zakresie możliwości zaprojektowania własnej architektury chipów. Dyrektor ds. architektury sieciowej firmy, Santiago Tenorio, potwierdził, że partnerzy będą wspólnie tworzyć chipsety w kampusie firmy w Maladze w Hiszpanii.

Chipsety będą dostępne mniejszym zewnętrznym dostawcom w celu testowania ich własnych algorytmów bez dużych nakładów finansowych na krzem, powiedział Tenorio podczas wydarzenia branżowego FYUZ w Madrycie. Poodkreślił także, że możliwość tworzenia projektów krzemowych w ramach testowania ilości próbek znacznie przyspieszyłaby czas dostarczania innowacji.

„Połączenie wiedzy Vodafone w zakresie sieci z siłą Intela w projektowaniu architektury krzemowej umożliwi szybkie prototypowanie, weryfikację i testowanie, co ostatecznie doprowadzi do szybszej masowej produkcji chipów, której branża potrzebuje przyspieszyć” – powiedział.

Otwarta sieć RAN pozwala operatorom komórkowym mieszać i dopasowywać sprzęt różnych dostawców, potencjalnie zwiększając elastyczność. Postęp ekspansji tego rozwiązania jest jednak powolny, a rynek pozostaje zdominowany przez autorskie propozycje firm Ericsson, Nokia i Huawei, choć ten ostatni został dotknięty ograniczeniami rządowymi w krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

Vodafone i Orange poinformowały w poniedziałek, że pomyślnie wykonały połączenia 4G w grupie lokalizacji na obszarach wiejskich w pobliżu Bukaresztu w oparciu o technologię Open RAN. Jak zaznaczyły, w pilotażu obie firmy wykorzystały sprzęt i oprogramowanie dostarczone przez firmy Samsung, Wind River i Dell.

Vodafone powiedział, że pilotaż z Nokią miał na celu udowodnienie we Włoszech, że rozwiązanie Open RAN firmy Nokia może osiągnąć tę samą funkcjonalność i wydajność, co specjalnie zbudowana sieć RAN.