W 2020 roku nie zobaczymy w Polsce działających sieci 5G na częstotliwościach zbiorczo określanych jako 3,6 GHz. Tak wynika z wypowiedzi wiceminister cyfryzacji Wandy Buk.

Wiceminister podała tę informację w rozmowie z serwisem 300gospodarka. Należy zatem zakładać, że w Polsce nie zobaczymy łączności będącej prawdziwym 5G, a jedynie zbliżone do niego pre-5G, podobne do rozwiązań niedawno uruchomionych przez Polkomtel – działające na niższych częstotliwościach i korzystające z infrastruktury LTE.

 

5G to nie jedna technologia, a cały ich szereg, co skutkuje pewnymi niedopowiedzeniami. Tak było w przypadku reklam Play „5G Ready”, tak też w pewnym stopniu jest z 5G Plusa. Ta ostatnia korzysta z nadajników 4G, a dzięki niższej niż w „prawdziwym 5G” częstotliwościom wprawdzie nie osiąga takich prędkości, ale znacznie lepiej radzi sobie z przeszkodami terenowymi. Mówiąc, w pewnym uproszczeniu, o „prawdziwym 5G” mam na myśli łączność bazującą na wyższych częstotliwościach – konkretnie na zakresie 3,4-3,8 GHz – zbiorczo określanych jako 3,6 GHz, a także wyższe. Tych ostatnich (np. mmWave) z pewnością nie zobaczymy w Polsce jeszcze dość długo – zresztą borykają się one wciąż z problemami w terenie gdyż wysokie częstotliwości sygnału nie najlepiej radzą sobie z przeszkodami.

 

Rozmowę z wiceminister warto posłuchać, bo dość dobrze tłumaczy powody za decyzjami w sprawie aukcji na częstotliwości 5G. Kluczową sprawą jest oczywiście przeprowadzenie samej aukcji – wiceminister wątpi w to, żeby udało się sprawę zakończyć jeszcze w tym roku. Wanda Buk zdementowała także plotki iż ma zastąpić na stanowisku prezesa UKE Marcina Cichego.

 

 

W Polsce do tego wszystkiego dochodzi polityka – także pewne ruchy usprawiedliwiane koronawirusem. W końcu nie bez przyczyny w „tarczy antykryzysowej 3.0” umieszczono przepisy skracające kadencję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, co pozwoli pozbyć się Ministerstwu Cyfryzacji ze stanowiska Marcina Cichego, który nie zablokował w aukcjach częstotliwości 3,6 GHz możliwości wykorzystywania przez operatorów GSM sprzętu Huawei. Aukcja została więc najpierw zawieszona, a następnie unieważniona z przyczyn prawnych. O szczegółach będzie można zresztą przeczytać w najnowszym wydaniu IT Reseller.

 

https://itreseller.pl/itrnew5g-jest-pierwsza-siecia-w-historii-komunikacji-mobilnej-ktora-zostala-zaprojektowana-z-mysla-o-maszynach-znaczenie-5g-w-swiatowym-rozwoju-ekonomicznym-rodzi-jednak-pytania-dotyczace-bezpieczenstwa-i/