W 2022 roku rozwój 5G w Polsce w ocenie IS-Wireless przyspieszy, a na znaczeniu zyskiwać będą sieci prywatne.
W 2022 roku rozwój 5G w Polsce przyspieszy, a na znaczeniu zyskiwać będą sieci prywatne –ocenia IS-Wireless, polski dostawca rozwiązań sieciowych. Na rynek będą również wchodzić nowi gracze, budujący sieci mobilne w tzw. modelu neutral host, w tym samorządy.
Jak zaznaczają w swoich analizach eksperci IS-Wireless, w ubiegłym roku rynek 5G na świecie coraz mocniej stawiał na budowę sieci w modelu Open RAN. Głównym powodem tego trendu była chęć poprawy konkurencyjności rynku przez wprowadzenie nowych dostawców. Zdaniem IS-Wireless, standardy otwarte dalej zyskiwać będą na znaczeniu w 2022 roku.
Na świecie i w Polsce udział Open RAN w rynku 5G oraz zainteresowanie jego możliwościami będą wzrastać – mówi Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. Świadczą o tym chociażby apele czołowych europejskich operatorów kierowane do decydentów o wsparcie rozwoju Open RAN, czego przykładem jest raport opublikowany przez Vodafone, Orange, TIM i Deutsche Telekom w listopadzie 2021.
W swoich prognozach na 2022 r. polski dostawca rozwiązań 5G wskazuje również na nadchodzący wzrost liczby i znaczenia sieci prywatnych. Trend jest bardzo widoczny w krajach, gdzie regulatorzy umożliwiają korzystanie z określonych częstotliwości przez mniejsze podmioty działające lokalnie, np. fabryki czy lotniska – widać to np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W Polsce być może będzie to możliwe w związku z zapowiedziami przekazania pasma na potrzeby budowy własnych sieci 5G w ramach krajowej aukcji częstotliwości. Według przewidywań skorzysta z nich przede wszystkim przemysł.
Fabryki będą w stanie, bez udziału operatorów, implementować 5G, które bezpieczeństwem i możliwościami deklasuje inne technologie – zauważa Sławomir Pietrzyk.
W nowym roku będzie również rosnąć rola tzw. neutral hosts, czyli podmiotów budujących sieci mobilne niezależne od infrastruktury operatorów. –
To zjawisko będzie w Polsce szczególnie istotne ze względu na możliwość pokrycia siecią 5G tzw. białych plam, czyli obszarów, które borykały się dotychczas z ograniczonym dostępem do sieci mobilnych, występujących szczególnie często na terenach wiejskich. Tam rozwój infrastruktury nie był opłacalny z perspektywy pojedynczego operatora – twierdzi Sławomir Pietrzyk.
Co więcej – jak przekonuje polski dostawca – nowy trend w budowie sieci nowych generacji to szansa także dla polskich miast.
Miasta samodzielnie wdrażające 5G na potrzeby własne oraz komercyjne to względnie nowy koncept, który może nabrać na znaczeniu w 2022. Prywatna sieć stworzona przez samorząd działający jako niezależny operator, może być wykorzystana zarówno na lokalne potrzeby, by obsłużyć coraz większą liczbę danych, jakie generują miasta, jak również być dobrą inwestycją. Taka sieć może być udostępniana innym podmiotom na zasadach komercyjnych. Niewykluczone, że już w rozpoczętym roku niektóre polskie miejscowości zaczną testować swoje prywatne sieci – prognozuje prezes Sławomir Pietrzyk.
CES 2022: Nowa, trzecia już, edycja Intel Evo oraz zmiany w vPro.