W centrach danych nie ma miejsca na awarie. Rittal oraz Paessler prezentują wspólne rozwiązanie, które umożliwia monitorowanie IT i OT.
Tu nie ma miejsca na awarie – centra danych jako oś cyfrowej transformacji stanowią już od dawna część krytycznej infrastruktury przedsiębiorstw. Osobom odpowiedzialnym za centra danych potrzebny jest pełny obraz aktualnego stanu całej infrastruktury IT i OT. Oba obszary muszą działać niezawodnie, aby centra danych były wydajne i dostępne. Jednocześnie powinny zużywać jak najmniej energii, bez żadnych ustępstw w kwestii funkcjonalności. Rittal oraz Paessler proponują teraz wspólne rozwiązanie, które umożliwia monitorowanie IT i OT.
Połączenie rozwiązań monitorowania Paessler PRTG i Rittal CMC III w ramach Paessler Uptime Alliance-Programms ułatwia szybki podgląd IT i OT na żywo. W rezultacie użytkownicy po raz pierwszy widzą jednocześnie w jednym, wydajnym narzędziu, co dzieje się z ich IT i OT – dokładnie w taki sposób, jakiego wymaga ich praca: na centralnym dashboardzie dla IT i OT centrum danych, na indywidualnie konfigurowanych dashboardach lub bazującym na usługach przeglądzie.
Bezpieczeństwo bez martwych pól
Szczególnie podczas monitorowania bezpieczeństwa potrzebny jest całościowy ogląd. Paessler PRTG integruje i monitoruje systemy IT oraz przyczynia się do wczesnego wykrywania awarii, co stanowi ważną funkcję w czasach rozwijających się środowisk IT. Celem jest również zapobieganie awariom na skutek fizycznych zagrożeń OT. Pożar kabla, pękniecie rury wodociągowej lub nawet otwarte drzwi – wszystko musi zostać natychmiast zauważone. Wirtualna ochrona nie przyda się na zbyt wiele, jeśli centrum danych płonie lub serwer został zalany wodą. Dzięki połączeniu z CMC III użytkownicy PRTG natychmiast widzą takie incydenty i w razie potrzeby otrzymują komunikaty alarmowe.
„Dwa przedsiębiorstwa – Paessler i Rittal połączyły swoje rozwiązania. W ten sposób powstały powszechnie stosowane standardy”, mówi Uwe Scharf – członek zarządu ds. jednostek biznesowych i marketingu w Rittal – i dodaje: „Wielu administratorów IT ceni PRTG jako codzienne, standardowe narzędzie do IT, podczas gdy OT ich centrów danych jest zbudowane z rozwiązań OT i rozwiązań monitoringu firmy Rittal”. Helmut Binder, CEO Paessler AG stwierdza: „Rittal pasuje do Paessler nie tylko z powodu niezawodności OT. Połączenie Paessler PRTG z doradztwem i komponentami Rittal sprawia, że klient otrzymuje np. szczegółowy obraz zużycia energii w swoim centrum danych i może dzięki temu zoptymalizować cały system pod kątem energetycznym”.
Niezawodne doświadczenie w oprogramowaniu i OT
Rittal stworzył RiMatrix – modułowy system do szybkiej i bezpiecznej budowy infrastruktury IT. Obejmuje on wszystkie podstawowe obszary, takie jak szafy, zasilanie, chłodzenie, bezpieczeństwo i monitoring OT. System CMC III monitoruje wszystkie istotne parametry otoczenia, od wilgotności po wandalizm. RiZone firmy Rittal ułatwia natomiast integrację OT-Devices z systemem Data Center Infrastructure Management System. Rozwiązanie przyczynia się tym samym do optymalizacji obciążenia i dostępności centrum danych.
PRTG firmy Paessler to jedno z najczęściej używanych rozwiązań do monitoringu IT. Jest kojarzone z łatwą obsługą, praktycznym zakresem funkcji, licznymi interfejsami i ekosystemem rozwiązań partnerskich, które współpracują z PRTG oraz umożliwiają stosowanie kompleksowych rozwiązań dla dokładnego przeglądu IT.
W jaki sposób parametry OT są dostarczane systemowi monitoringu IT?
Firmy Paessler i Rittal zoptymalizowały otwarte interfejsy. Użytkownicy PRTG mogą aktywować funkcję za pomocą kilku kliknięć. Poprzez predefiniowany SNMP Rittal CMC III Hardware Status Sensors w PRTG i automatyczne wykrywanie sieci dostępna infrastruktura CMC III może zostać włączona do centralnego monitoringu. Natomiast dzięki generycznym czujnikom w PRTG można zintegrować wartości pomiarowe czujników, wykorzystując różne protokoły, i w ten sposób połączyć całe środowisko centrum danych z PRTG. Oprócz SNMP można wykorzystać w tym celu również Modbu-sTCP lub OPC UA.
Rzuty budynków lub szafy serwerowe mogą być odwzorowane graficznie, a urządzenia oraz stosowne wartości pomiarowe są przedstawione w przejrzysty sposób. Kody QR generowane w PRTG ułatwiają przyporządkowanie wartości pomiarowych na miejscu: technik skanuje po prostu kod QR na urządzeniu i widzi od razu stosowne wartości wraz z ich przebiegiem na swoim laptopie lub smartfonie.
Intel i Google optymalizują obliczenia chmurowe pod wysokowydajne obliczenia HPC.