W efekcie zdalnego nauczania, Chromebooki stają się coraz bardziej znaczącą siłą na rynku. Ich globalna sprzedaż rośnie w niezwykłym tempie.
Pandemia koronawirusa, która zmusiła dzieci w wielu krajach na świecie do zdalnej nauki, pomaga Chromebookom wejść do głównego nurtu.
Chromebooki, w przeciwieństwie do „normalnych” laptopów, nie pracują na Windows. Nie są też MacBookami, zatem nie działają na MacOS. Obsługują stworzony przez Google system operacyjny Chrome OS. Mogą być tańsze niż komputery z systemem Windows i znacznie tańsze niż komputery Apple MacBook – m.in. za sprawą niskich wymagań sprzętowych oprogramowania Google’a. Na Chromebookach łatwo jest też korzystać z Google Classroom, programu internetowego, na którym nauczyciele i uczniowie, w krajach które radzą sobie ze zdalnym nauczaniem, organizują swoją pracę.
Firma badawcza IDC oszacowała, że w trzecim kwartale 2020 roku producenci dostarczyli około 9 milionów notebooków z systemem operacyjnym Chrome OS, czyli o 90% więcej niż rok wcześniej. To, w porównaniu z 15% wzrostem dla wszystkich komputerów PC, naprawdę imponujący wynik. Chromebooki to oczywiście nadal nisza. Stanowiły 11% wszystkich dostaw komputerów PC w tym kwartale.
Chromebooki są dostępne od 2011 roku. Liderem rynku tych urządzeń nie jest jednak Google, który poza oprogramowaniem posiada także własny sprzęt, a tajwański Acer. Dobrze radzą sobie także HP i Lenovo. Chromebooki są tradycyjnie już kojarzone z segmentem edukacyjnym, ponieważ ich zastosowanie w nauczaniu jest obecne właściwie od ich powstania. To strategia zarówno samego Google, jak i producentów, tworzących np. wzmacniane konstrukcje, które mogą znieść starcie z aktywnym 8-latkiem.
Chromebooki zyskują również popularność w świecie korporacji, gdzie niektóre duże firmy kupiły je dla pracowników. W tym tygodniu firma Parallels ogłosiła wydanie oprogramowania, które umożliwia użytkownikom Chromebooków do uruchamiania aplikacji dla systemu Windows. Chromebooki rosną jako rynek – a tym samym należy oczekiwać wzrostu liczby nowych modeli.
https://itreseller.pl/itrnewericsson-i-nokia-a-sprawa-chinska-czy-europejscy-dostawcy-sprzetu-telekomunikacyjnego-wspolpracuja-z-chinskimi-instytucjami/