W Litwie planowana jest produkcja chipów
Jak poinformowała w środę litewska firma technologiczna Teltonika, zamierza ona rozpocząć krajową produkcję półprzewodników w 2027 roku przy użyciu tajwańskiej technologii. Rząd litewski przedstawił ambicje, aby właśnie to państwo UE stało się głównym światowym graczem w sektorze chipów, donosi Reuters.
Tajwan obiecał pomóc Litwie wytrzymać presję gospodarczą wywieraną przez Chiny, ponieważ kraj bałtycki zezwolił Tajwanowi na otwarcie ambasady de facto w Wilnie w listopadzie 2021 r. Przedstawiciel Teltoniki powiedział, że cel produkcyjny na 2027 r. był częścią umowy o współpracy z tajwańskim Instytutem Badań nad Technologią Przemysłową, o wartości 14 milionów euro (15,2 miliona dolarów), w tym 10 milionów euro dotacji od ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu.
„Partnerstwo z Tajwanem pomoże Litwie szybko iść naprzód, dorównać najsilniejszym światowym graczom i zrealizować swoje ambitne cele” – powiedziała minister gospodarki i innowacji Ausrine Armonaite.
Chiny, które uważają samorządny Tajwan za swoje terytorium, ochłodziły stosunki dyplomatyczne z Litwą, zakłóciły handel i naciskały na międzynarodowe koncerny, by usunęły ją ze swoich łańcuchów dostaw po otwarciu przedstawicielstwa w Wilnie.
Od tego czasu Unia Europejska wzywa Światową Organizację Handlu do stanięcia przeciwko Chinom, oskarżając je o dyskryminujące praktyki handlowe wobec państwa członkowskiego.
Handel Litwy z Tajwanem wzrósł w 2022 r. o około jedną trzecią.