W maju Korea Południowa będzie gospodarzem drugiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu AI
W dniach 21–22 maja Korea Południowa będzie gospodarzem drugiego światowego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, sześć miesięcy po inauguracyjnym wydarzeniu, które Wielka Brytania zorganizowała w Bletchley Park.
W opublikowanym w piątek oświadczeniu urzędnicy rządowi stwierdzili, że wydarzenie będzie opierać się na „Deklaracji z Bletchley”, porozumieniu między krajami – w tym USA i Chinami – o współpracy w zakresie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
„Szczyt dotyczący bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, który odbył się w zeszłym roku w Bletchley, był kamieniem milowym, podczas którego rząd, przemysł i środowisko akademickie połączyły siły, aby zająć się potencjalnymi zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją, i cieszę się, że Republika Korei przejmuje pałeczkę od Wielkiej Brytanii – powiedział Lee Jong-Ho z ministerstwa nauki oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych Korei Południowej. – Sztuczna inteligencja rozwija się w bezprecedensowym tempie, które przekracza nasze oczekiwania, dlatego niezwykle istotne jest ustanowienie globalnych norm i zarządzania, aby wykorzystać takie innowacje technologiczne w celu poprawy dobrobytu ludzkości”.
Kiedy pod koniec 2022 roku OpenAI wspierane przez Microsoft wypuściło ChatGPT, wielu było pod wrażeniem, a niektórzy byli zaniepokojeni. Były badacz Google i „ojciec chrzestny sztucznej inteligencji” Geoffrey Hinton powiedział, że technologia ta stanowi pilniejsze zagrożenie dla świata niż zmiany klimatyczne, a Elon Musk wezwał do natychmiastowego wstrzymania rozwoju takich systemów.
W listopadzie ubiegłego roku Wielka Brytania była gospodarzem pierwszego Szczytu Bezpieczeństwa AI, w którym uczestniczyli światowi przywódcy, potentaci technologiczni i naukowcy, aby omówić najlepsze sposoby regulowania szybko rozwijającej się technologii. Po dwudniowym wydarzeniu ponad 25 przedstawicieli rządów podpisało wspólną deklarację, w której zgadzają się, że kraje będą współpracować i ustanowią wspólne podejście do nadzoru. Aby dotrzymać kroku rozwojowi technologii, uzgodniono, że przyszłe szczyty będą odbywać się co sześć miesięcy.
W maju Korea Południowa zorganizuje wydarzenie w dużej mierze wirtualne, a Francja będzie gospodarzem kolejnego szczytu pod koniec 2024 r.