W Ministerstwie Finansów o sytuacji w branży elektronicznej – Ryzyko oszustw w branży elektronicznej znacznie spadło.
Problem związany z nadmiernymi i przewlekłymi kontrolami skarbowymi w branży elektronicznej to problem historyczny, a planowane w przyszłym roku wprowadzenie mechanizmu split payment wyeliminuje ryzyko wystąpienia karuzeli podatkowych w tym sektorze do zera – zapewniali przedstawiciele resortu finansów podczas spotkania z przedsiębiorcami z ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz ubezpieczycielami.
Do spotkania doszło w środę (30 sierpnia) w Ministerstwie Finansów. O aktualnej sytuacji w branży elektronicznej z przedsiębiorcami z tego sektora zrzeszonymi w ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz przedstawicielami Podkomisji Ubezpieczeń Należności Polskiej Izby Ubezpieczeń rozmawiali wiceminister finansów Paweł Gruza, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak oraz dyrektor departamentu podatków od towarów i usług Wojciech Śliż.
Problem z ubezpieczeniem należności
Jednym z kluczowych problemów omawianych podczas spotkania była wysokość pojemności ubezpieczeniowej, jakiej polscy dystrybutorzy elektroniki oczekują od ubezpieczycieli należności. Znaczenie kredytu kupieckiego dla branży staje się newralgiczne tym bardziej, że obecnie banki radykalnie zaostrzają warunki kredytowe dla przedsiębiorstw z tego sektora, na co wskazuje kwartalna analiza sytuacji na rynku kredytowym w III kwartale 2017 (Departament Stabilności Finansowej NBP, lipiec 2017). Przedsiębiorstwa ICT działając na niewielkich marżach stają się niezwykle wrażliwe na ograniczenia w finansowaniu, zarówno w postaci kapitału dostarczanego przez banki, jak i kredytu kupieckiego od dostawców korzystających z polis ubezpieczenia należności handlowych. Dzieje się tak m.in. z powodu działań fiskusa. Branże narażone najbardziej na ryzyko wystąpienia karuzel podatkowych i gdzie kontrole skarbowe są wzmożone mają coraz większy problem z ubezpieczeniem należności. „Polska dystrybucja elektroniki bardzo dobrze radzi sobie z zagraniczną konkurencją, co więcej – rozszerza swoją działalność na rynkach zagranicznych. Jednak obniżanie limitów ubezpieczeń transakcji preferuje zagraniczne koncerny, które nie mają problemu z ryzykiem generowanym przez działanie oszustów i kontrole skarbowe. To może poważnie zaszkodzić polskim firmom z naszej branży” – wskazywał podczas spotkania w Ministerstwie Finansów prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.
MF: ryzyko oszustw w branży elektronicznej znacznie spadło
Wiceszef KAS Piotr Walczak uspokajał przedsiębiorców i ubezpieczycieli, że po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów działań uszczelniających system podatkowy, ryzyko wystąpienia karuzeli podatkowej w branży elektronicznej diametralnie spadło. A dzięki nowym wytycznym administracji skarbowej zmieniło się także podejście do kontrolowanych firm. Dlatego zdaniem Walczaka problem z przedłużającymi się i przewlekłymi kontrolami skarbowymi wśród polskich dystrybutorów elektroniki to już „problem historyczny”. Wiceszef KAS zaznaczył również, że ważnym narzędziem stabilizującym rynek i dającym przedsiębiorcom poczucie pewności i bezpieczeństwa prowadzenia transakcji będzie split payment, którego resort planuje wprowadzić w przyszłym roku.
Z kolei wiceminister finansów Paweł Gruza podkreślił, że do czasu wprowadzenia split payment resort finansów zaproponuje przedsiębiorcom rozwiązania, dzięki którym będzie łatwiej im określić uczciwość kontrahentów. Służyć ma temu m.in. lista podmiotów skreślonych z rejestru VAT, a także lista aktualnych podatników VAT. Pomocny również dla biznesu ma być projektowany właśnie przez Ministerstwo Finansów kodeks dobrych praktyk.
Będą wytyczne dla urzędników
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że będą wspólnie pracować nad wytycznymi dla kontrolerów skarbowych dot. prowadzenia kontroli skarbowych w branży elektronicznej. Mają one pomóc urzędnikom skarbowym bliżej poznać specyfikę sektora i wykazać, jaki typ transakcji może dla nich być podejrzany, a jaki nie.