W naszym kraju powstanie system monitorowania sygnałów GNSS
Jak podało dziś Ministerstwo Cyfryzacji, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpoczęły projekt pn. „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)”, finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Dane z systemów nawigacji satelitarnej są istotne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju, ale mogą być narażone na zakłócenia. System RTGMS pomoże szybko wykrywać problemy i zapewni bieżące informacje na temat działania nawigacji GNSS w Polsce, co uczyni usługi nawigacyjne jeszcze bardziej bezpiecznymi i niezawodnymi. Liderem projektu jest Instytut Łączności, a realizacja odbędzie się w Zakładzie Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku.
System RTGMS będzie składać się z dwóch części. Pierwsza będzie się składać ze stacji stacjonarnych składających się na sieć stacji monitorowania GNSS działających nieprzerwanie, rozlokowanych w całej Polsce, opartych na istniejącej infrastrukturze sieci ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS), która zostanie rozbudowana na poziomie tak sprzętowym, jak i oprogramowania. Drugą częścią będzie platforma mobilna, czyli pojazd wyposażony w sprzęt GNSS do pomiarów i analiz zakłóceń, wykorzystywany w sytuacjach, które wymagają dokładniejszego sprawdzenia sygnału.
Oprócz wykrywania zakłóceń system będzie też wysyłać ostrzeżenia i pokazywać wyniki pomiarów na stronie internetowej dostępnej dla użytkowników. Jest to szczególnie ważne w kontekście bieżącej sytuacji geopolitycznej, która zwiększa ryzyko zakłóceń, zarówno przypadkowych, jak i celowych.
„Uruchomienie systemu RTGMS to krok w stronę bezpieczniejszej nawigacji satelitarnej w Polsce. Dzięki niemu będziemy w stanie szybko identyfikować i neutralizować potencjalne zakłócenia, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa obywatelek i obywateli. Jest to ważna inwestycja w stabilność i niezawodność naszych usług nawigacyjnych, szczególnie w obecnych, wymagających czasach” – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.