W niemieckim Heidelbergu drukują… nowe centrum danych.

Dostawca chmury i centrów danych Heidelberg iT Management ogłosił, że od końcówki 2023 roku wykorzysta „największy budynek wydrukowany w 3D w Europie” jako data center.

Deweloper i inwestor w sektorze nieruchomości, Kraus Group, wraz z firmą budowlaną zajmującą się drukiem 3D, Peri 3D Construction oraz firmą Heidelberg Materials zajmującą się materiałami budowlanymi kierują projektem wraz z SSV Architekten Heidelberg i Mense-Korte ingenieure+architekten.

Hans-Jörg Kraus, partner zarządzający Kraus Group, powiedział: „Jako niezależna firma rodzinna z długą tradycją i przyszłością, chcemy promować innowacyjne metody budowlane w Heidelbergu i wnosić pozytywny wkład w zrównoważone metody budowlane”.

Znany jako Baufeld 5 i zlokalizowany przy Billie-Holiday-Strasse 7 w Badenii-Wirtembergii, budynek będzie miał powierzchnię prawie 600 mkw. Prace budowlane z wykorzystaniem drukarki budowlanej 3D BOD2 rozpoczęły się pod koniec marca i mają zakończyć się pod koniec lipca br., po czym rozpocznie się wewnętrzne wyposażanie data center.

„Doświadczamy rosnącego zapotrzebowania na pojemność centrum danych i infrastrukturę chmurową. Dlatego decyzja o realizacji projektu z Grupą Kraus i serwerownią wykorzystującą innowacyjną technologię druku 3D na terenie komercyjnym na południu Heidelbergu była oczywista. „, powiedział Matthias Blatz, dyrektor zarządzający Heidelberg iT. „Jesteśmy bardzo dumni, że nasz serwerownia powstaje w największym budynku wydrukowanym w 3D w Europie.”

Peri 3D jest częścią firmy zajmującej się rusztowaniami Peri Group. Cobod – prywatna własność General Electric, której kluczowymi udziałowcami są CEMEX, Holcim i Peri – produkuje drukarki budowlane BOD2. Szacuje się, że rzeczywiste drukowanie zajmie tylko około 140 godzin, co odpowiada drukowaniu 4 metrów kwadratowych budynku na godzinę.

Fabian Meyer-Brötz, dyrektor zarządzający Peri 3D Construction, powiedział: „Opierając się na projekcie parametrycznym, specjalny projekt ścian zastosowany w budynku dokumentuje ogromną swobodę projektowania, jaką zapewnia drukarka 3D Cobod BOD2. Jesteśmy bardzo dumni, że dzięki temu projektowi możemy zrealizować nasz największy jak dotąd budynek”.

Henrik Lund-Nielsen, założyciel i dyrektor generalny firmy Cobod, dodał: „W tym wyjątkowym projekcie Peri podkreśla dwie kluczowe zalety drukowania konstrukcji 3D; szybkość wykonania i swoboda projektowa.”

Obiekt zostanie wydrukowany w 3D przy użyciu około 450 ton betonu drukarskiego firmy Heidelberg Materials. Beton w 100 procentach nadaje się do recyklingu i zawiera spoiwo, które podobno może osiągnąć 55-procentowy wskaźnik redukcji emisji CO2 w porównaniu z czystym cementem.

Chociaż Heidelberg iT został oficjalnie uruchomiony w 2007 roku po fuzji z MEG Kommunikationssysteme GmbH, jego korzenie sięgają uruchomienia pierwszego centrum danych we współpracy z MVV Manet GmbH w 2001 roku. Drugi obiekt został uruchomiony w 2016 roku. czwarte komercyjne centrum danych firmy w Heidelbergu.