W „nowej normalności” wzrasta rola systemów kontroli dostępu. Szybko zmieniający się świat sprawia, że zabezpieczenie budynków biurowych jest trudniejsze i ważniejsze niż kiedykolwiek.
Szybko zmieniający się świat sprawia, że zabezpieczenie budynków biurowych jest trudniejsze i ważniejsze niż kiedykolwiek. Biorąc pod uwagę, że do 2050 roku 2,5 miliarda ludzi przeniesie się do miast, potrzeba ochrony coraz większej liczby osób i danych będzie odgrywać bardzo istotną rolę w ogólnym bezpieczeństwie budynku.
Szacuje się, że do końca 2020 roku na całym świecie w budynkach będzie działało ponad 5,5 miliarda inteligentnych urządzeń. Ekosystem rozwiązań bazujących na Internecie Rzeczy w połączeniu z automatyzacją, już dziś pomaga systemom zarządzania budynkiem (BMS) sterować szeregiem usług cyfrowych i instalacji w budynku. Począwszy od zarządzania ogrzewaniem, oświetleniem, a skończywszy na kontroli dostępu. W zależności od wybranego scenariusza systemy kontroli dostępu mogą skupiać się jedynie na zapewnieniu bezpieczeństwa lub realizować szerszą funkcjonalność. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były one zintegrowane z innymi instalacjami w budynku. Przykładowo, dzięki autoryzacji przeprowadzonej przez system kontroli dostępu, gdy wjedziemy do garażu czy wejdziemy do biura, oświetlenie i klimatyzacja w zajmowanym przez nas pokoju automatycznie dostosują się do naszych potrzeb. Tego typu rozwiązania dają nadzorcom nie tylko narzędzie podnoszące bezpieczeństwo budynku, ale też automatyczną kontrolę nad wykorzystaniem powierzchni biurowej, co w długofalowej perspektywie przekłada się na oszczędności.
– Współczesne inteligentne budynki są wyposażone w cały szereg urządzeń Internetu Rzeczy, które komunikują się ze sobą lub z oprogramowaniem zarządzającym. Są one w stanie dokonywać pomiarów zachodzących procesów i otoczenia, a także reagować na komendy albo automatycznie realizować określone funkcje. Wszystko to daje nam możliwość zwiększenia funkcjonalności takiego budynku, co przekłada się na komfort jego użytkowania – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na Klaster Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na Klaster Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.
W czasie pandemii kontrola dostępu staje się najwyższym priorytetem
Systemy kontroli dostępu nabierają nowego znaczenia w sytuacjach kryzysowych. W czasach pandemii ich rola wzrasta w szpitalach czy hotelach, gdzie po odpowiednim przeprogramowaniu mogą zarządzać przepływem ludzi, poprzez separowanie jednych ciągów komunikacyjnych od drugich. Te systemy mogą również definiować obszary czasowo niedostępne – na przykład z powodu ich dezynfekcji. W różnych instytucjach (szkoły, szpitale, urzędy) pandemia wymusza również wprowadzenie dodatkowego poziomu kontroli. Na przykład, warunkując wejście do budynku, po wcześniejszym sprawdzeniu temperatury ciała osoby wchodzącej przez specjalnie przystosowaną do tego celu bramkę detekcyjną.
Obecna sytuacja zdrowotna wiąże się także z ograniczaniem kontaktów, przemieszczania się, dystansem społecznym, a to wymusza bezkontaktową obsługę wszystkich instalacji. Na poziomie kontroli dostępu można zastosować technologie obsługi głosowej czy urządzenia zbliżeniowe. Wzrasta również rola smartfonów, których można używać zamiast identyfikatora, kontrolującego dostęp do budynku. Telefonem można też sterować różnorodnymi systemami, obsługującymi inteligentny budynek. Na przykład, nie trzeba już dotykać termostatu na ścianie, aby ustawić temperaturę w pomieszczeniu, bo to można zrobić w aplikacji.
Myśląc dziś o kontroli dostępu, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, którym jest praca poza biurem. Kryzys pandemiczny i związany z nim lockdown, podkreślił, jak ważny jest dostęp do informacji oraz zdalnego wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca. Jednak nawet pomijając pandemię, współcześni pracownicy są znacznie mobilniejsi niż kiedyś i potrzebują nie tylko fizycznego dostępu do zasobów firmy, ale również wirtualnego. Dlatego zabezpieczenie jednego pomieszczenia czy całego budynku już nie są wystarczające. Kluczowe jest bowiem również cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
– Schneider Electric oferuje swoim klientom system EcoStruxure Security Expert. Dzięki integracji kontroli dostępu opartej na predefiniowanych poziomach uprawnień, sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), łączy infrastrukturę bezpieczeństwa i systemy zarządzania budynku (BMS) w łatwą w zarządzaniu pojedynczą platformę. W jej skład wchodzą zarówno nowoczesne urządzenia – sterowniki, moduły drzwiowe, urządzenia obiektowe, jak i oprogramowanie, które pozwala na integrację z systemami telewizji przemysłowej CCTV, windami, systemami ERP itp. Dzięki daleko idącej integracji, EcoStruxure Security Expert umożliwia pełną współpracę z BMS: układami sterowania oświetleniem, zarządzania energią, co pozwala na szybsze podejmowanie decyzji oraz daje oszczędności – mówi Marek Olszewski, Marketing Channel Manager Digital Building w Schneider Electric.
Zintegrowane rozwiązanie dla bezpieczeństwa i kontroli dostępu
Integracja między EcoStruxure Security Expert i systemami VoIP zgodnymi z SIP zapewnia spójne, w pełni funkcjonalne, natywne rozwiązanie komunikacyjne. Obsługuje najbardziej złożone procesy organizacji pracy, korzystając z prostych możliwości konfiguracyjnych i logicznego interfejsu. Możliwe jest np. ustawienie ścisłej korelacji między systemem kontroli dostępu, a systemem telewizji dozorowej. Innymi słowy: w sytuacji, gdy ktoś użyje karty wejściowej, niebędącej w bazie danych, na monitorze w centrum ochrony natychmiastowo zostanie wyświetlony obraz ze zdarzenia. Taką samą reakcję wywoła wychwycenie przez kamerę CCTV ruchu w zakazanej strefie chronionego obiektu.
Zbudowany w oparciu o bezpieczną, opartą na standardach IP infrastrukturę, EcoStruxure Security Expert może przechowywać miliony rekordów danych uwierzytelniających. Może zapisywać je w pamięci offline, co pomaga obiektom funkcjonować nawet podczas przerw w działaniu sieci. Informacje są szyfrowane w całej architekturze i są zgodne z uznanymi na świecie normami. Dzięki różnorodnym standardom wymiany danych, od SOAP po SIP, system jest też gotowy do integracji z rozwiązaniami innych firm.
https://itreseller.pl/itrnewhuawei-eco-connect-polska-juz-20-pazdziernika-odbedzie-sie-najwieksze-wirtualne-wydarzenie-organizowane-przez-huawei-enterprise-w-polsce-impreza-odbedzie-sie-na-zywo-w-jezyku-polskim-a-do-zgarnieci/