W ostatnim roku 30% polskich firm zastąpiło pracownika sztuczną inteligencją

Jak wynika z najnowszego Barometru Polskiego Rynku Pracy opublikowanego przez Personel Service, w ciągu ostatniego roku 30% polskich firm zwolniło co najmniej jedną osobę w wyniku automatyzacji. Najbardziej zagrożeni zwolnieniem są pracownicy o średnich kompetencjach.

Sztuczna inteligencja w ostatnim roku jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. AI potrafi usprawnić działanie i zwiększyć efektywność procesów biznesowych. Te zalety dostrzega 70% ankietowanych przez Personel Service przedsiębiorców, którzy deklarują, że są gotowi wprowadzić w swoich organizacjach nowoczesne rozwiązania oparte na AI, a 19% firmy już zaczęło wdrażać nowe narzędzia i optymalizować procesy biznesowe. Jak się jednak okazuje, rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami, ma też drugą stronę medalu: gorzej wykwalifikowani pracownicy mogą czuć się zagrożeni zastąpieniem przez automaty.

To z pewnością stawia liderów przed nowymi wyzwaniami. Dbałość o bezpieczeństwo psychologiczne tych pracowników, którzy pozostaną. Nowe podejście do kształtowania kultury przedsiębiorstwa i być może inne rozumienie partycypacji w zyskach. Sądzę, że rozwój AI w świecie liderów na dalszy plan odsunie troskę o efektywność, bo jak pokazuje badanie ona jest wpisana w AI, a otworzy przestrzeń na znaczenie jednostki w firmie – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa oraz organizator polskiej edycji międzynarodowej konferencji Global Leadership Summit.

Z raportu Personel Service wynika, że 45% zatrudnionych zamierza zdobywać nowe umiejętności, co obecnie jest konieczne, aby utrzymać się na rynku pracy. Tę potrzebę dostrzegają pracodawcy — co druga firma planuje szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn, a 29% pracodawców planuje przekwalifikować pracowników i przesunąć ich do innych działów.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na początku października na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview) na ogólnopolskiej próbie liczącej 1100 osób oraz na próbie 340 firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.