W Rosji ponoć zakończono produkcję maszyny litograficznej do wytwarzania chipów w procesie technologicznym 350 nm

Pomyślne wyprodukowanie maszyny litograficznej jest dla Rosji kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia w przyszłości samowystarczalnej produkcji chipów. 

Według doniesień zagranicznych mediów, na które powołuje się TrendForce, pierwsza w Rosji maszyna litograficzna została ukończona i obecnie przechodzi testy.

Wasilij Szpak, wiceminister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej zwrócił uwagę, że sprzęt ten może zapewnić produkcję chipów o długości 350 nm (0,35 μm). Ten chip jest stosunkowo opóźniony w porównaniu do współczesnych standardów, ale nadal może mieć zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, energetyka i telekomunikacja.

Obecnie na światowym rynku maszyn litograficznych nadal dominują firmy ASML, Nikon i Canon. Według publicznie dostępnych informacji z zagranicznych mediów, w Rosji istnieją obecnie dwie główne fabryki płytek: Mikron i Angstrem.

Mikron zapewnia produkcję chipów w procesie 65–250 nm, natomiast Angstrem, który zbankrutował i został zreorganizowany w 2019 r., zapewnia produkcję chipów w procesie 90–250 nm w fabryce 8-calowych płytek. Obie firmy oferują głównie chipy do zastosowań wojskowych, lotniczych i przemysłowych.

Oczekuje się, że do obu firm trafi nowy sprzęt litograficzny własnej produkcji.

W przyszłości Rosja zamierza wyprodukować maszynę litograficzną, która będzie w stanie obsłużyć proces 130 nm do 2026 r. Wcześniej Rosja ogłosiła plany osiągnięcia procesu chipów 65 nm do 2026 r., krajowej produkcji chipów 28 nm do 2027 r. i krajowej produkcji chipów 14 nm do 2030 r.