Warsaw Security Forum 2018 – przedstawiciele NATO i departamentów obrony z całej Europy będą rozmawiać o bezpieczeństwie międzynarodowym.
24-25 października w Warszawie odbędzie się piąta edycja konferencji Warsaw Security Forum. Przedstawiciele służb bezpieczeństwa, ministrowie obrony i spraw zagranicznych, przedstawiciele wojska oraz NATO z całej Europy, spotkają się, by omówić zagadnienia obronności i bezpieczeństwa. Istotnym elementem rozmów będą kwestie dotyczące obszaru bezpieczeństwa cyfrowego. Ekspertów wojskowych i polityków wesprą specjaliści od pozyskiwania, wykorzystywania i analizy location data (danych lokalizacyjnych) z kanału mobile – firma Selectivv.
Warsaw Security Forum 2018
Zeszłoroczna edycja Warsaw Security Forum organizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego przyciągnęła ponad 900 uczestników z 54 krajów. W tym roku przedstawiciele służb bezpieczeństwa, NATO i administracji publicznej ponownie spotkają się, by rozmawiać o zagrożeniach analogowych i cyfrowych dla bezpieczeństwa publicznego. Eksperci z firmy Selectivv, gromadzącej i interpretującej location data opowiedzą o szansach oraz zagrożeniach związanych z wykorzystaniem tych danych w pracy wywiadowczej, działaniach wojskowych i codziennej pracy służb bezpieczeństwa.
Location data w służbie państwa
Dane pozyskiwane z aplikacji mobilnych pozwalają zbierać istotne informacje z punktu widzenia reklamowego i są gromadzone m.in. w celach marketingowych. Wykorzystanie location data pozwala m.in. tworzyć precyzyjne kampanie marketingowe skierowane do osób znajdujących się w określonej lokalizacji, np. galerii handlowej czy wokół stacji benzynowej. Na bazie informacji z kanału mobile można analizować i badać zachowania określonych grup społecznych, mieszkańców miast, regionów czy całych krajów. Dane pozyskiwane ze smartfonów i tabletów mogą służyć również służbom wywiadowczych oraz przedstawicielom armii.
Analogicznie do ubiegłego roku eksperci z firmy Selectivv wykorzystają swoje autorskie usługi Geotrapping® oraz Wifitrapping, by przeprowadzić badanie gości na konferencji. Otrzymywane na podstawie danych z urządzeń mobilnych wyniki, prezentowane będą w czasie rzeczywistym na ekranach rozmieszczonych na terenie konferencji. Będą pokazywały m. in. profile behawioralne tych osób. Celem badania jest zaprezentowanie możliwości analitycznych związanych z dostępnością do tych informacji.
Dominik Karbowski, wiceprezes Selectivv, będzie uczestniczył w zamkniętym roundtable pod hasłem Intelligence in the digital age z przedstawicielami NATO i administracji publicznej. W czasie spotkania przedstawi tematy związane wykorzystaniem big data i location data w służbie obrony państwa oraz poruszy kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. W czasie Warsaw Security Forum odbędzie się również wystąpienie prezesa Selectivv – Aleksandra Luchowskiego na temat wykorzystania danych lokalizacyjnych w służbie państwa.
„Location data to źródło istotnej wiedzy dla każdego, kto te dane posiada i potrafi je przetworzyć oraz zinterpretować. W Selectivv posiadamy około 362 informacje o jednym użytkowniku smartfonu. Dane te służą reklamodawcom do skutecznego przeprowadzania kampanii marketingowych. Mogą być też wykorzystywane na wielu innych polach – mówi Aleksander Luchowski, prezes Selectivv. Regularnie prowadzimy projekty badawcze z jednostkami naukowymi, podmiotami administracji publicznej czy organizacjami pożytku publicznego. Analizujemy m.in. ruch turystyczny, badamy natężenie ruchu komunikacyjnego oraz jesteśmy pomysłodawcą inicjatywy służącej poprawie bezpieczeństwa obywateli RP pod nazwą „Bezpieczny Polak”. Cieszymy się, że dzięki współpracy z Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego będziemy mogli zaprezentować podczas wydarzenia możliwości, jakie daje analiza danych z kanału mobile.”