Warszawa stolicą chmury obliczeniowej – Za nami globalna impreza AWS Summit, największego na świecie dostawcy chmury obliczeniowej, Amazon Web Services.
W Warszawie właśnie zakończył się pierwszy polski AWS Summit, globalna impreza największego dostawcy chmury obliczeniowej, Amazon Web Services. 2500 odwiedzających, 25 sesji tematycznych, wystąpienia światowych ewangelistów chmury oraz prezentacja inteligentnych rozwiązań i urządzeń spod znaku Amazona firmowały pierwszy AWS Summit Warsaw, który miał miejsce w czwartek w halach EXPO XXI.
Całodniowy szczyt AWS otworzyło wystąpienie Glenna Gore, Chief Architecta w Amazon Web Services, w którym przedstawił najnowsze usługi giganta z Seattle, pomagające budować przewagę konkurencyjną w Internecie. Dla odwiedzających przygotowano pięć ścieżek tematycznych, od zagadnień wprowadzających w świat chmury do złożonych rozwiązań w obszarze sztucznej inteligencji (AI), czy analizy dużych zbiorów danych (Big Data).
– Bardzo nas cieszy fakt, że AWS Summit dotarł do Polski i Europy Środkowo-Wchodniej. To kolejna oznaka tego, że nasz region jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla usług chmurowych – mówi Tomasz Dwornicki, prezes zarządu Hostersi Sp. z o.o., polskiego partnera Amazon Web Services o statusie Advanced Consulting Partner.
W 2018 r. Amazon Web Services osiągnął 25,66 mld dolarów przychodu, co stanowi 11% łącznych rocznych przychodów całego Amazonu. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) firma działa od kilku lat, ale to w Warszawie na przestrzeni ostatnich miesięcy w sposób bardzo dynamiczny tworzy nowe struktury, aby obsłużyć szybko rosnącą bazę klientów.
Przypomnijmy, że Amazon od lat jest największym dostawcą chmury publicznej na świecie. Kluczem do zbudowania tej przewagi były inwestycje w sieć centrów danych już od połowy lat 90-tych, które dały podwaliny pod Amazon Web Services. Niezwykle znamienny jest fakt, że od momentu uruchomienia Amazon Web Services w 2006 r., firma obniżała ceny swoich usług ponad 50 razy! Cena i obsługa klienta to zresztą oczko w głowie Jeffa Bezosa, prezesa i dyrektora generalnego Amazona, od lat okupującego czołówkę listy najbogatszych ludzi świata.