Według danych z programu PassMark aż 17 najszybszych desktopowych CPU to produkty… Intela. Najszybsza jednostka AMD zajęła dopiero 17 miejsce. Jeśli myślicie, że z tymi wynikami jest coś nie tak, to zapewne macie rację.
Obecna tabela wydajności procesorów w zadaniach jednowątkowych w programie PassMark dla procesorów stacjonarnych wciąż jest zdominowana przez układy Intela. Przed pierwszym CPU produkcji AMD można znaleźć aż 17 procesorów Intela. To nieco bardziej realne (chociaż nadal mam wątpliwości) zestawienie niż to sprzed miesiąca. Wówczas 34 najwyższe pozycje zajmowały układy Intela, a AMD zajęło dopiero 35 miejsce. Wówczas, jak się okazało, było to efektem błędu programu.
Baza danych PassMark ma wielu krytyków, a najnowsza tabela wydajności jednowątkowej z pewnością sprawy nie zmieni. Procesory Intela zajmują pierwsze 17 pozycji, a Core i9-9900KS – pierwsze miejsce. Jest to co najmniej mniej dziwne. W pewnym stopniu nastąpiła jednak poprawa względem kuriozalnego wyniku sprzed miesiąca.
Najnowsze dane nie zawierają już procesora APU AMD Ryzen 3 4300U, który jakoś zajął 35 miejsce w zeszłym miesiącu na liście procesorów desktopowych, mimo że jest to układ mobilny. Ten CPU znajduje się teraz na ósmej pozycji w odpowiedniej tabeli wydajności dla pojedynczych wątków dla procesorów laptopów. Teraz najwyżej oceniany procesor desktopowy AMD to Ryzen 9 PRO 3900, co też może dziwić, bo potężny układ, taki jak AMD Ryzen 9 3950X, znajduje się niżej – na 23 pozycji.
Procesory Intela rzeczywiście działają lepiej niż ich odpowiedniki AMD w testach jednowątkowych i jedno-rdzeniowych, podobnie jak te ostatnie mają lepsze wyniki w testach wielowątkowych lub wielordzeniowych. Jednak z tymi rezultatami nadal ewidentnie jest coś nie tak. Nowe Ryzeny przegrywają tu z dość wiekowym już Core i7-7700K, który uzyskał wynik wyższy niż Ryzen 9 3950X. W żadnym teście wydajności, który znam, nie spodziewałbym się, że te CPU znajdą się na zbliżonym poziomie – układ Intela ma wprawdzie wyższe taktowanie bazowe, ale w trybie turbo oba CPU pracują z podobną częstotliwością, przy czym jednostka AMD ma kilkukrotnie więcej pamięci podręcznej i nowszą architekturę rdzenia.
https://itreseller.pl/itrnewtech-data-polska-rozszerza-wspolprace-z-sharp-electronics-cee-w-ramach-rozszerzonej-umowy-dystrybucyjnej-partnerzy-beda-mieli-takze-dostep-do-urzadzen-drukujacych-rozwiazan-uslug-oraz-materialow-ek/