Według najnowszego raportu NordVPN, Polska jest 39 najbardziej narażonym krajem na cyberprzestępczość – co stawia nas w gronie państw dość bezpiecznych. Jaki kraj znalazł się na szczycie listy?
Według nowego Cyber Risk Index opracowanego przez NordVPN, mieszkańcy Polski mają niskie ryzyko stania się ofiarami cyberprzestępczości. Polska ma gospodarkę o średnich dochodach i silną infrastrukturę bezpieczeństwa cybernetycznego. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają rozpowszechnienie cyberprzestępczości w Polsce.
Cyber Risk Index NordVPN obejmuje 50 krajów, w tym 70% światowej populacji. Polska plasuje się na 39. miejscu najbardziej narażonych na cyberprzestępczość krajów spośród badanych. I tak, to dobra wiadomość, bo stawia nas to w czołówce najbezpieczniejszych krajów. Rzecz w tym, że nie jest to wyłącznie zasługa rozwiązań bezpieczeństwa, ale też czynnika ekonoomicznego. Polska znalazła się w niskim przedziale ryzyka cybernetycznego ze względu na małą ekspozycję na zagrożenia cybernetyczne.
„Cyberprzestępcy nie szukają ofiar, szukają możliwości – podobnie jak kieszonkowcy w zatłoczonych miejscach” – mówi Daniel Markuson, ekspert ds. Prywatności cyfrowej w NordVPN. „Spędź wystarczająco dużo czasu jadąc w zapakowanym autobusie, a kieszonkowiec„ przypadkowo ”wpadnie na Ciebie. To samo widzimy online. Twoje ryzyko cybernetyczne rośnie z każdą dodatkową godziną online. ”
Jednak Cyber Risk Index NordVPN pokazuje, że mieszkańcy Polski często podróżują. „Wyjazdy Polski w przeliczeniu na mieszkańca są o 0,5 wyższe niż średnia – to 12. najwyższy wynik na świecie”, mówi Daniel Markuson. „Ma to duży wpływ na korzystanie z publicznych połączeń Wi-Fi, które wiążą się z poważnymi zagrożeniami bezpieczeństwa.”
Polska zajmuje średnią pozycję w rankingu Global CyberSecurity Index, zajmując 24 miejsce. Ten wskaźnik jest obliczany na podstawie czynników prawnych, technicznych, organizacyjnych i budowania zdolności na poziomie krajowym.
Z drugiej strony niskie wskaźniki przestępczości, niska średnia miesięczna płaca i niższy niż średni poziom urbanizacji (tylko 6 na 10 Polaków mieszka w miastach) ograniczają wpływ na cyberprzestępczość.
„Zarządzanie ryzykiem cybernetycznym na poziomie krajowym jest oczywiście ważne, ale samo w sobie nie robi żadnego wrażenia. Bezpieczeństwo w Internecie należy rozpatrywać indywidualnie. Zrozumienie, co zwiększa ryzyko cybernetyczne – że dochody i czas spędzany w Internecie są bardzo ważnymi czynnikami – jest głębokim krokiem w kierunku bezpieczniejszego życia cyfrowego ”- mówi Daniel Markuson.
To kolejny powód, dla którego Polska nie znajduje się wyżej na liście najbardziej narażonych. Czołówkę listy, jak widać powyżej, tworzą kraje o wysokim PKB per capita. Dolna część listy to przede wszystkim kraje ubogie. Polska niewątpliwie nie należy do tych ostatnich, jednak z pewnością bliżej nam dochodami na mieszkańca do Filipin czy Ukrainy niż np. do Norwegii czy Islandii.
Jednak nie chodzi wyłącznie o czynnik ekonomiczny. Większość populacji w Polsce może być aktywnymi użytkownikami Internetu, ale czas spędzany online jest ograniczony. Według Cyber Risk Index mieszkańcy Polski spędzają w Internecie o 30 minut mniej czasu niż średnia wśród 50 analizowanych krajów. Dodatkowo Polska charakteryzuje się niższą niż przeciętnie siecią społecznościową, grami online, penetracją VoD i gęstością publicznej sieci WiFi. Słowem – pewne zacofanie podnosi naszą pozycję w rankingu.
https://itreseller.pl/itrnewtajwan-spodziewa-sie-13-miliarda-dolarow-w-zagranicznych-inwestycjach-technologicznych-w-ramach-nowego-programu-rzadowego/