Wi-Fi 7 nie jest obsługiwane przez Windows 10, działa tylko z Windows 11, Linux i ChromeOS

Wi-Fi 7 będzie oznaczać następną generację łączności bezprzewodowej, ale wygląda na to, że konieczne będzie uruchomienie najnowszego systemu operacyjnego Windows, aby uzyskać pełne wsparcie.

Dokumentacja opublikowana przez firmę Intel (za pośrednictwem chi11eddog) wydaje się wskazywać na rozwiązanie łączności Wi-Fi 7 nowej generacji, które pojawi się w laptopach i komputerach stacjonarnych jeszcze w tym roku. Chociaż pojawią się różne kontrolery sieciowe i dyskretne rozwiązania, Intel będzie oferował Wi-Fi 7 w swoim niezależnym rozwiązaniu Gale Peak 2 „BE200”. Układ ten będzie również wyposażony w kontroler Killer 1750X i będzie oferował funkcje Bluetooth 5.4.

Dokument ujawnia kilka aspektów Wi-FI 7 GaP2 i MtP2, z których pierwszy oferuje przepustowość TCP TPT do 5 Gbps (320M/MSC13), a drugi oferuje przepustowość TCP TT do 3 Gbps (160M/MSC 13). Rozwiązania Wi-Fi 7 będą oparte na ulepszonej technologii procesowej, oferując znacznie niższą moc czynną. Najważniejsza jest jednak kompatybilność z systemem operacyjnym.

Jak wspomniano powyżej, wymieniono tylko Windows 11 i najnowsze zaktualizowane wersje Linux / Chrome OS, co oznacza, że użytkownicy korzystający z Windows 10 nie będą w stanie wykorzystać Wi-Fi 7, chyba że zaktualizują swój system operacyjny. Oznacza to, że duża część użytkowników korzystających z systemu Windows 10 będzie pozbawiona najnowszych funkcji łączności bezprzewodowej.

Technologia Wi-Fi 7 będzie głównym punktem sprzedaży nadchodzącej platformy „Core Ultra”. Procesory Core Ultra 1. generacji o nazwie kodowej Meteor Lake będą obsługiwać funkcje Wi-Fi 7 w zupełnie nowym zestawie laptopów i rozwiązań mobilnych, które pojawią się jeszcze tej jesieni. Wraz z nimi, widzieliśmy również producentów płyt głównych ujawniających swoje zupełnie nowe oferty Z790 z rozwiązaniem Wi-Fi 7.

Intel będzie współpracować z Microsoftem, aby intensywnie promować Windows 11 na swoich najnowszych platformach, ale przejście na zupełnie nową platformę jest żmudnym zadaniem, które nie jest ułatwione przez Microsoft. Użytkownicy nadal napotykają poważne problemy podczas aktualizacji swoich systemów ze starszych wersji systemu Windows, a w większości przypadków licencja na starszy system operacyjny nie gwarantuje legalnej kopii nowszego systemu operacyjnego. Tak więc, choć jasne jest, że producenci oprogramowania i sprzętu chcą skupić się na nowszych platformach, to nadal istnieje ryzyko, że znaczna większość użytkowników zostanie pominięta.