Wiedza w zakresie cyberzagrożeń nie nadąża za tempem zmian technologicznych, zdaniem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w KPMG wdrożenie sieci 5G dodatkowo pogłębi ten trend.
Wraz z postępującym rozwojem cyfryzacji, przyspieszonym dodatkowo przez ogólnoświatową pandemię, rośnie skala i złożoność cyberprzestępczości. Dynamika zmian w technologii znacznie przewyższa poziom edukacji i świadomości w zakresie cyberzagrożeń. Dodatkowo zarówno nasze życie prywatne, jak i realizowane w przedsiębiorstwach procesy biznesowe są w coraz to większym stopniu uzależnione od systemów informatycznych. Wdrożenie sieci 5G dodatkowo pogłębi ten trend.
21 września 2021 r. podczas zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach sesji pt. „Cyberbezpieczeństwo wobec postępującej zależności od technologii” eksperci dyskutowali między innymi na temat potencjalnych skutków cyberataku na infrastrukturę krytyczną w obecnych realiach oraz strategii obronnych i profilaktyki.
Tempo wdrożeń informatycznych oraz ogólnoświatowy problem w zaspokojeniu potrzeb kompetencyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa powodują, że wytwarzane aplikacje i wdrażane nowe technologie bardzo często zawierają w sobie krytyczne słabości w bezpieczeństwie. To jedynie wybrane aspekty, powodujące, że cyberataki występują dziś powszechnie, a skala cyberprzestępczości zaczyna być przedstawiana w punktach procentowych światowego PKB – mówi Michał Kurek, Partner, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Kluczowego znaczenia nabiera potrzeba właściwej edukacji społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa, która powinna być wdrażana na jak najwcześniejszych etapach.
Szczególnie ważne jest też zadbanie o świadomość cyberzagrożeń w przedsiębiorstwach, bowiem w obecnych uwarunkowaniach za zarządzanie bezpieczeństwem powinni być odpowiedzialni kierownicy jednostek biznesowych najlepiej rozumiejący wartość narażonych na cyberataki zasobów firmy. Konieczna dziś jest bardzo dobra komunikacja w zakresie cyberbezpieczeństwa wewnątrz firm, jak również między organizacjami w ramach poszczególnych państw jak i w skali międzynarodowej – mówi Michał Kurek, Partner, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
https://itreseller.pl/it-champions-2021-prestizowe-nagrody-wydawnictwa-it-reseller-zostaly-wreczone-poznaj-laureatow-uroczystej-gali-it-champions-2021/