Większość organizacji planuje zmianę w 2023 roku swoich strategii ochrony danych.
Cztery na pięć organizacji uważa, że istnieje luka lub odczuwa niezadowolenie lub niepewność między oczekiwaniami ich jednostek biznesowych a tym, co mogą zapewnić usługi IT. Luki te są jednym z powodów, dla których 57% organizacji planuje zmienić swoją strategię ochrony danych do 2023 r.
Przedsiębiorstwa mają do czynienia z bardziej złożonymi hybrydowymi środowiskami IT i zwiększają budżety na obronę przed cyberatakami, a także nadążają za dywersyfikacją środowisk produkcyjnych w wielu chmurach. Menedżerowie IT uważają jednak, że nie są wystarczająco chronieni, jak zauważono w corocznym raporcie dotyczącym trendów w ochronie danych firmy Veeam Software.
Według raportu, cztery na pięć organizacji uważa, że istnieje luka lub niepewność między oczekiwaniami ich jednostek biznesowych a tym, co mogą zapewnić usługi IT. 82% ma lukę w dostępności między tym, jak szybko potrzebuje systemów do odzyskania, a tym, jak szybko dział IT może je odzyskać, a 79% twierdzi, że istnieje luka w poziomie ochrony między ilością danych, które mogą utracić, a tym, jak często IT chroni Twoje dane. Luki te są jednym z powodów, dla których 57% organizacji spodziewa się zmienić swoją strategię ochrony danych do 2023 r. Na całym świecie organizacje spodziewają się zwiększyć swój budżet na ochronę danych w 2023 r. o 6,5%.
Pomimo zwiększonej świadomości i zapobiegania, 85% organizacji zostało zaatakowanych przez oprogramowanie ransomware co najmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym odzyskanie danych jest głównym problemem, przy czym organizacje zgłaszają, że tylko 55% ich zaszyfrowanych/zniszczonych danych można było odzyskać po atakach. Najważniejszym aspektem, którego szukają organizacje w rozwiązaniu do ochrony danych, jest integracja ochrony danych ze strategią gotowości cybernetycznej.
Ze względu na obciążenie budżetów i siły roboczej, oprogramowanie ransomware i dzisiejszy niestabilny krajobraz cyberbezpieczeństwa transformacja cyfrowa jest najwyższym priorytetem dla zespołów IT. Powoduje to, że zasoby i budżety IT są kierowane na zapobieganie cybernetyczne. Cyberataki nie tylko drenują budżety operacyjne od okupu po działania naprawcze, ale także zmniejszają zdolność organizacji do modernizacji i zapewnienia ich przyszłego sukcesu.
Ransomware jest najczęstszą i najpoważniejszą przyczyną przestojów, obok klęsk żywiołowych (pożar, powódź itp.) i błędów użytkownika (nadpisywanie, usuwanie itp.). Organizacje muszą wdrożyć rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, które wspierają całościowe podejście do ochrony danych i które można zintegrować z innymi technologiami wykrywania cybernetycznego i działań naprawczych, aby zapewnić kompleksową odporność cybernetyczną.
Niezawodność i spójność (ochrony IaaS i SaaS wraz z serwerami w centrach danych) to kluczowe czynniki poprawiające ochronę danych w 2023 r. Przedsiębiorstwa walczące o ochronę swoich danych hostowanych w chmurze za pomocą starszych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych prawdopodobnie uzupełnią kopie zapasowe centrum danych rozwiązanie z możliwościami IaaS/PaaS i/lub SaaS. Organizacje powinny rozważyć poziomy przechowywania w chmurze, tworzenie kopii zapasowych jako usługi (BaaS) i ostatecznie odzyskiwanie po awarii jako usługę (DRaaS).
Kongres HPE 2023 – Zwycięstwo w aż 3 kategoriach komentuje Robert Fręchowicz, wiceprezes Betacom SA