Wielka Brytania ogłosiła swoje cele na najbliższą dekadę w obszarze komputeryzacji kwantowej
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił pięć tzw. „misji kwantowych” na następną dekadę, zapowiadając też poważne inwestycje.
Misje te stanowią kamienie milowe w zakresie inwestycji i badań zapewniających „status Wielkiej Brytanii jako światowego lidera w dziedzinie technologii” i zostały omówione podczas jesiennego oświadczenia kanclerza w sprawie wzrostu. Częścią planu jest wsparcie publiczne w wysokości 2,5 miliarda funtów.
Założenia programu wydają się dość ambitne. Jednym z nich jest np. wsparcie możliwościami komputerów kwantowych publicznej opieki zdrowotnej, która w Wielkiej Brytanii pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z planem, do 2030 roku każdy fundusz NHS (National Health System) będzie korzystał z rozwiązań wykorzystujących rozwiązania kwantowe do analizy skanowania mózgu i wykrywania nowotworów. Plan zakłada także, że komputery kwantowe znajdą zastosowanie w nawigacji lotniczej i telekomunikacji, w transporcie, energetyce i sektorze obronnym.
Termin realizacji dwóch ostatnich misji przypada na rok 2035 r. i w ich ramach mają powstać komputery kwantowe zdolne do wykonania 1 biliona operacji i funkcjonowania „znacznie przewyższającego” klasyczne superkomputery, a wreszcie w ramach których zostanie zainstalowana zaawansowana sieć kwantowa, która będzie obejmować klastry procesorów kwantowych połączone w sieć w różnych lokalizacjach, umożliwiając przyszły Internet Quantum.
Rząd w Londynie ma nadzieję, że obliczenia kwantowe przyniosą korzyści gospodarce i społeczeństwu poprzez zwiększoną moc obliczeniową, lepszą dokładność systemów nawigacji i pomiaru czasu, dokładniejsze czujniki oraz lepsze wyniki dla pacjentów z wcześniejszą diagnozą i ultraprecyzyjnymi operacjami. Oprócz zapowiedzi Quantum Wielka Brytania zainwestuje kolejne 500 milionów funtów (626,7 miliona dolarów) w obliczenia oparte na sztucznej inteligencji (AI). Kolejne, bowiem w sierpniu tego roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że wyda 100 milionów funtów (~126,3 miliona dolarów) na chipy oparte na sztucznej inteligencji (AI). Nastąpiło to zaledwie kilka miesięcy po podzieleniu się planami zainwestowania 370 milionów funtów (440 milionów dolarów) w badania nad sztuczną inteligencją i utworzenie nowego centrum badawczego zajmującego się obliczeniami kwantowymi.