Wielka Brytania zaprasza Chiny na światowy szczyt poświęcony AI 

Wielka Brytania zaprosiła Chiny na swój światowy szczyt dotyczący sztucznej inteligencji w listopadzie, a minister spraw zagranicznych James Cleverly stwierdził, że zagrożeń związanych z tą technologią nie można będzie ograniczyć, jeśli nie będzie jednego z czołowych graczy w tej dziedzinie. 

Premier Rishi Sunak chce, aby Wielka Brytania stała się światowym liderem w zakresie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, a szczyt w dniach 1-2 listopada zgromadzi rządy, firmy technologiczne i naukowców w celu omówienia zagrożeń stwarzanych przez nową, potężną technologię.

Wielka Brytania stwierdziła, że wydarzenie będzie dotyczyć takich tematów, jak wpływ sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo biologiczne oraz sposoby wykorzystania tej technologii dla dobra publicznego, na przykład w bezpieczniejszym transporcie.

Cleverly, który w zeszłym miesiącu został najwyższym rangą ministrem, który odwiedził Chiny po raz pierwszy od pięciu lat, opowiadał się za głębszą współpracą z Pekinem, twierdząc, że błędem byłoby izolowanie drugiej co do wielkości gospodarki świata, a chińska pomoc jest potrzebna w takich obszarach jak klimat zmiany i niestabilność gospodarcza.

„Podejście Wielkiej Brytanii do Chin polega na ochronie naszych instytucji i infrastruktury, dostosowaniu się do partnerów i angażowaniu się tam, gdzie leży to w interesie narodowym Wielkiej Brytanii” – stwierdził we wtorek Cleverly.

Wielka Brytania wyznaczyła eksperta ds. technologii Matta Clifforda i byłego wyższego rangą dyplomatę Jonathana Blacka do kierowania przygotowaniami do szczytu. „Financial Times” doniósł, że urzędnicy rządowi chcą mniej „drakońskiego” podejścia do regulowania technologii w porównaniu z szeroko zakrojoną unijną ustawą o sztucznej inteligencji.

Londyn stara się poprawić stosunki z Pekinem, ale w ostatnich tygodniach nasilił się niepokój związany z aktywnością Chin w UK po ujawnieniu, że w marcu aresztowano parlamentarnego researchera pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin.

Zgodnie z nadchodzącym prawodawstwem UE od organizacji korzystających z systemów sztucznej inteligencji uznawanych za „wysokiego ryzyka” będzie się oczekiwać przeprowadzenia rygorystycznych ocen ryzyka, rejestrowania swoich działań i udostępniania na żądanie władzom wrażliwych danych wewnętrznych.