Wiemy jak będzie wyglądała IFA 2020! Nowa formuła berlińskich targów to swoista hybryda pomiędzy wydarzeniem online, a targami w klasycznej formie na żywo. Czyżby IFA 2020 była początkiem powrotu do normalności?
IFA to dla mnie co roku jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych – jeśli nie najważniejsze. W tym roku berlińskie targi stały jednak pod znakiem zapytania. Dziś dowiedzieliśmy się oficjalnie jak dokładnie będzie wyglądała formuła, na którą zdecydowali się organizatorzy ze stolicy Niemiec.
Mam dwie informacje – dobrą i złą, od której zacząć? No dobrze, zaczniemy od tej złej. Na tegoroczne targi IFA 2020 nie kupimy biletów jako normalny uczestnik – tych na terenie berlińskich targów po prostu nie będzie. Dobra wiadomość jest taka, że IFA 2020 nie podzieliła losu innych wydarzeń A.D. 2020 i organizatorzy nie zostali zmuszeni przez sytuację do odwołania imprezy czy przeniesienia jej całkowicie do sieci. Jak zatem będzie wyglądała IFA 2020?
Koncepcja IFA 2020 została opracowana w ścisłej współpracy z organami zdrowia publicznego w Niemczech, aby zapewnić warunki, które nie wystawią uczestników na niebezpieczeństwo zarażenia. W pewnym stopniu pomaga tu także termin. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-5 września, a do tego czasu sytuacja epidemiczna może ulec dalszej poprawie.
Jens Heithecker, dyrektor wykonawczy IFA Berlin, powiedział: „Po wszystkich odwołaniach w ciągu ostatnich miesięcy nasza branża pilnie potrzebuje platformy, na której będzie w stanie zaprezentować swoje innowacje, aby mogła odzyskać siły i odbić się, odreagować. Ożywienie naszej branży zaczyna się tutaj w IFA Berlin. (…)
IFA 2020 nie będzie otwarta dla publiczności. Na teren targów Messe Berlin wejdziemy jedynie na zaproszenie. Organizatorzy zdecydowali się na swoisty podział targów na cztery sub-wydarzenia. Każde z nich przyjmie nie więcej niż 1000 uczestników. Tym samym IFA jako całość spełnia aktualne wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w Niemczech. Niewykluczone, że do września ulegną one dalszemu poluzowaniu. Omówmy pokrótce każdą ze składowych IFA 2020:
Globalna konferencja prasowa IFA
IFA przeniosła swoją globalną konferencję prasową, która zwykle odbywa się w kwietniu, na wrzesień, i zamieniła ją w tegoroczną globalną prezentację innowacji i technologii. Globalna konferencja prasowa zaprosi do Berlina około 800 dziennikarzy z ponad 50 krajów, dzięki czemu marki i producenci będą mogli pokazywać dziennikarzom swoje najnowsze produkty i urządzenia. Wszystkie keynote’y i konferencje prasowe producentów odbędą się na dwóch lub trzech scenach. Dzięki temu liczba osób, w tym obsługi scen i całego wydarzenia, będzie mniejsza, a tym samym nie zostaną naruszone ograniczenia, a przy tym da się zaprosić większą liczbę mediów. Keynote otwierający IFA 2020 wygłosi Cristiano Amon, prezes Qualcommu.
Oprócz konferencji prasowych, firmy będą mogły zbudować własne strefy prezentacyjne marek na potrzeby wywiadów i dalszych rozmów z przedstawicielami mediów.
IFA NEXT meets IFA SHIFT Mobility
Tylko w tym roku IFA połączy swoje dwie innowacyjne platformy – IFA Next i SHIFT Mobility – w ramach ekskluzywnego wydarzenia na żywo dla międzynarodowej społeczności technologicznej. Wydarzenie zgromadzi start-upy technologiczne i firmy z sektora mobilnego, aby pomóc im uzyskać bardzo potrzebny impuls reklamowy i kontakty branżowe. Dla innowatorów, dziennikarzy technologicznych i osób zainteresowanych najnowocześniejszą technologią będzie to jedna z ciekawszych części IFA 2020.
IFA Global Markets
W ciągu ostatnich trzech lat IFA Global Markets urosło do rangi największej w Europie przestrzeni do kontaktów z firmami OEM i ODM. W tym względzie nic się nie zmieni – branża potrzebuje ożywienia po pandemii, a trudno o lepsze miejsce do wymiany kontaktów.
IFA strefy biznesowe, handlowe i konferencyjne
Każdego roku IFA Berlin jest najważniejszym rynkiem elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Na przykład w 2019 r. marki i detaliści zawarli umowy warte ponad 4,7 mld euro podczas wydarzenia w Berlinie. Chociaż w tym roku skala wydarzenia będzie, naturalnie, mniejsza niż zwykle, wcale nie musi to mieć odbicia w wysokości zawieranych umów. Część biznesowa będzie dostępna dla zaproszonych gości.
Wirtualne doświadczenie IFA
Organizatorzy wiedzą, że zainteresowanie udziałem w targach IFA 2020 znacznie przewyższy dostępne miejsca, a niektóre osoby mogą nadal podlegać ograniczeniom dotyczącym podróży. Dlatego IFA będzie także dostępna w formie wydarzenia online. W przeciwieństwie do wielu innych wydarzeń w tym roku nie będzie to jednak jedyna forma.
Berlin, tak blisko, a tak daleko
Mieszkam w Poznaniu, do Berlina mam więc podobną odległość co do Warszawy. Na IFA jeżdżę co roku, od kilku lat nie przegapiłem okazji by zobaczyć technologiczne nowości na berlińskich halach. Przyznaję, że obawiałem się o los tej imprezy – to jedne z najlepiej zorganizowanych wydarzeń technologicznych na naszym kontynencie, a i do samej niemieckiej stolicy mam wiele sympatii. Mnie wiadomość o tej hybrydowej formie IFA 2020 ucieszyła, bo liczę na to iż będę uczestniczył w tym wydarzeniu na żywo, jak co roku.
Czy wydarzenia online mogą zastąpić targi takie jak IFA? W tej kwestii zgadzam się z dyrektorem wykonawczym IFA Berlin, Jensem Heitheckerem. który powiedział podczas dzisiejszego ogłoszenia planów na tegoroczną edycję o eventach online: “Brakowało im bezpośredniej, praktycznej wiedzy i ludzkich kontaktów, które sprawiają, że takie wydarzenia jak IFA Berlin są tak niezwykle przydatne”.
Póki co, pozostaje czekać na wrzesień. Bardzo prawdopodobne, że z czasem zobaczymy jeszcze załagodzenie zasad obowiązujących u naszych zachodnich sąsiadów i, w efekcie, liczba uczestników będzie większa niż wynikałoby to z aktualnego planu. Będziemy oczywiście monitorowali sytuację.
Tymczasem zapraszamy do informacji z roku 2019. The Best of IFA 2019 – Wybor najlepszych i najciekawszych urządzeń pokazanych podczas międzynarodowych targów IFA w Berlinie:
https://itreseller.pl/itrnewthe-best-of-ifa-2019/