Windows 11 już jest! Część użytkowników już dziś może dokonać bezpłatnej aktualizacji.
Windows 11 właśnie rozpoczął rynkowy żywot. System będzie dystrybuowany w formie bezpłatnego uaktualnienia na kwalifikujących się komputerach z systemem Windows 10 oraz na nowych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 11.
Jak zaktualizować system Windows 10 do Windows 11? Przede wszystkim należy upewnić się, że nasz komputer spełnia wymagania nowego systemu. Microsoft udostępnia specjalne narzędzie do sprawdzenia, czy maszyna jest gotowa na Windows 11. Jeśli tak jest, wystarczy wejść w zakładkę Windows Update, a tam pojawi się stosowny komunikat. Sama aktualizacja przypomina te znane z „dużych” update’ów Windows 10.
Microsoft jednak przyznaje, że nie wszyscy będą mogli dokonać stosownej aktualizacji od razu, nawet przy pełnej zgodności sprzętowej. Przykładowo, używany przeze mnie na co dzień laptop, to bez wątpienia jednostka nowoczesna (z Core i7-1185G7, zgodna z Intel Evo) a mimo to, w chwili gry piszę te słowa nie ma on możliwości aktualizacji, pomimo iż spełnia wymagania.
Jest to zgodne z koncepcją Microsoftu, która zakłada, że kolorowy komunikat w Windows Update użytkownicy będą oglądali w transzach. Ma to dać czas Microsoftowi, aby wychwycić i usunąć ewentualne błędy. Docelowo, wszystkie kwalifikujące się maszyny mają mieć tę możliwość na początku 2022 roku.
Oczywiście, sprawa wygląda inaczej gdy kupujemy komputer dzisiaj. Windows 11 na nowych maszynach, zaprojektowanych już pod kątem nowego systemu nie wymaga żadnych aktualizacji w dniu premiery. Wśród nich są przede wszystkim najnowsze urządzenia z rodziny Microsoft Surface, zaprezentowane pod koniec września. W polskich sklepach debiutuje dziś zresztą pierwsza z maszyn na Windows 11 czyli Microsoft Surface Go 3.
Zmiany w interfejsie systemu są z pewnością większe niż przy przejściu z Windows 7 na Windows 10 (wprawdzie „po drodze” był też Windows 8/8.1, ale kto to dziś pamięta?). Mamy więc nowe menu Start, wraz z umieszczonym centralnie przyciskiem Start. Nowy pasek zadań przypomina trochę docka z MacOS. Nowe są też ikony systemowe oraz komunikaty dźwiękowe.
Powróciły także Widżety – które ostatnio widzieliśmy też w Windows 10. Teraz jednak nie umieszczono ich na pasku, a wywołujemy je za pomocą kliknięcia lub przesunięcia palcem od lewej strony. Wśród nich znajdziemy np. plan dnia dzięki integracji kalendarza Outlook i listy rzeczy do zrobienia, najnowsze nagłówki gazet lub prognozę pogody. Można też przejrzeć ulubione zdjęcia z dysku OneDrive.
Nowe funkcje w Windows 11 są dość liczne, a system nie jest tylko Windowsem 10 z przeprojektowanym UI, chociaż to właśnie zmiany w interfejsie rzucają się w oczy.
Funkcje Snap Layouts i Groups mają oferować przejrzystość wizualną, umożliwiając optymalizację obszaru ekranu w przypadku realizacji wielu zadań. Dzięki nowemu, trzykolumnowemu układowi pozwolą wykorzystać potencjał większych ekranów, które od czasu poprzednich wersji Windowsa stały się bardziej popularne.
Funkcja Desktop pozwala tworzyć indywidualne pulpity, które wyświetlają różne zestawy aplikacji, pomagając w organizacji i porządkowaniu zadań. Podobnie jak przy zarządzaniu domową przestrzenią, możesz dostosować każdy pulpit określając jego nazwę i wybierając tapetę.
Windows 11 wyposażono także technologie wspomagające dostępność systemu takie jak Narrator, Magnifier, Closed Captions i Windows Speech Recognition. Microsoft od dawna zresztą stara się by jego rozwiązania były jak najbardziej inkluzywne. Jednocześnie lepiej ma działać wprowadzanie głosowe treści. System ma rozpoznawać mowę na tyle dobrze, aby dodawać we właściwych miejscach znaki interpunkcyjne.
Windows 11 ma być także bardziej przyjazny dla użytkowników tabletów. Zwiększono obszary dotykowe i przestrzeń rozdzielającą ikony. Łatwiejsze ma być też przesuwanie okien. Usprawniono funkcje dotykowe i stosowanie rysika.
Microsoft podkreśla tez zalety Windows 11 dla graczy. Wśród nich ma być np. opcja Auto HDR, która ma współpracować już teraz z ponad 1000 gier. Podobnie jak w Xbox Series X, także i na Windows 11 gracze mogą skorzystać z funkcji DirectStorage. Nowy system zawiera także wbudowaną aplikację Xbox. To zresztą kolejny krok na drodze integracji środowiska konsoli Microsoftu i PC. Jak podkreśla firma z Redmond, abonenci Xbox Game Pass Ultimate mogą również korzystać z ponad 100 gier na konsole Xbox przy użyciu komputera bez konieczności oczekiwania na ich pobranie. Jest to możliwe dzięki Xbox Cloud Gaming (Beta) z aplikacją Xbox.
Ma być także bezpieczniej – dzięki technologii chip-to-cloud. Windows 11 izoluje oprogramowanie od sprzętu. Ta izolacja pomaga chronić dostęp — od kluczy szyfrowania i poświadczeń użytkownika do innych poufnych danych — za barierą sprzętową, dzięki czemu złośliwe oprogramowanie nie może uzyskać dostępu do tych danych ani modyfikować ich podczas bootowania. Windows 11 wymaga sprzętu, który może zapewnić jeszcze więcej zabezpieczeń, takich jak Windows Hello, szyfrowanie urządzeń, zabezpieczenia oparte na wirtualizacji (VBS), integralność kodu chroniona przez hiperwizor (HVCI) i secure boot. Stąd wymóg modułu Trusted Platform Module (TPM).
https://itreseller.pl/it-reseller-340/