Wiodąca wietnamska firma technologiczna FPT przygląda się AI, wzrostowi liczby zamówień i nie ma bezpośrednich planów IPO w USA
Szef firmy powiedział, że wiodąca wietnamska firma technologiczna FPT ma zamówienia na prawie 70 milionów chipów do 2025 roku i planuje rozwój sztucznej inteligencji (AI) oraz szkoleń technicznych. Notowana na giełdzie w Wietnamie FPT jest najcenniejszą spółką technologiczną w kraju, której kapitalizacja rynkowa na giełdzie w Ho Chi Minh City wynosi 5,2 miliarda dolarów.
Jak podaje Reuters, przedsiębiorstwo oferuje usługi AI, chmury i big data klientom w 29 krajach, a także rozwija się w zakresie projektowania chipów i edukacji. FPT była jedną z niewielu wietnamskich firm, które na początku tygodnia wzięły udział w szczycie biznesowym z udziałem czołowych amerykańskich firm technologicznych podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Hanoi.
Prezes Truong Gia Binh (67 l.), matematyk wykształcony na moskiewskich uniwersytetach, twierdzi, że Wietnam może opierać się na swojej silnej pozycji w zakresie sztucznej inteligencji, a zarówno kraj, jak i jego firma mogą szybciej rozwijać się w sektorze cyfrowym.
FPT nawiązała współpracę z amerykańską firmą Landing AI w celu zwiększenia swoich możliwości szkoleniowych. Bierze także udział w rozmowach z amerykańskim gigantem sztucznej inteligencji Nvidią i innymi wietnamskimi firmami w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji do przechowywania w chmurze, opieki zdrowotnej i innych zastosowań, podał Biały Dom.
Prezes powiedział, że plany ekspansji FPT nie obejmują obecnie notowania spółki na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. FPT osiąga przychody w USA na poziomie 250-300 mln dolarów rocznie i zamierza je pomnożyć do 1 miliarda dolarów przed 2030 r. Binh powiedział, że ewentualne wejście na giełdę w USA będzie można rozważyć dopiero po osiągnięciu tam większej skali i uzależnia to od potrzeb klientów.
W przeciwieństwie do praktyki rynkowej polegającej na składaniu produktów w Wietnamie, które zwykle powstają gdzie indziej, FPT produkuje swoje zaprojektowane chipy w Korei Południowej lub na Tajwanie – co stanowi rodzaj odwróconego łańcucha dostaw w porównaniu z południowokoreańskim gigantem elektronicznym Samsung, który montuje około połowę swoich smartfonów w Wietnamie.
Binh powiedział, że FPT może w ciągu pięciu lat przenieść produkcję swoich chipów do Wietnamu, ponieważ zauważył rosnące zainteresowanie i możliwe inwestycje zagraniczne w budowę pierwszej wietnamskiej fabryki chipów, czyli fabryki.
Firma FPT publicznie ogłosiła zamówienia na 25 milionów chipów do 2025 roku, ale Binh ujawnił, że łączne zamówienia w tym samym okresie obejmowały 67 milionów chipów dla klientów z Tajwanu, Korei Południowej i Japonii w sektorze wyrobów medycznych oraz do wielu zastosowań elektronicznych.