Wiodący producenci chipów zainwestują ponad 300 milionów dolarów w chipy zaprojektowane przez AI

Wiodące na świecie firmy zajmujące się półprzewodnikami prawdopodobnie wydadzą ponad 300 milionów dolarów na rozwój sztucznej inteligencji (AI), aby pomóc w szybszym projektowaniu półprzewodników w tym roku, informuje “The Korea Herald”.

Globalny niedobór chipów nadal obciąża popyt, podał Deloitte Korea w piątek w swoim raporcie. Według raportu globalni producenci chipów, tacy jak Samsung Electronics, Intel i Qualcomm, mają zainwestować tę kwotę w narzędzia do projektowania chipów AI. Rosnąc o 20 procent rocznie przez następne trzy lata, liczba ta prawdopodobnie przekroczy 500 milionów dolarów w 2026 roku. Może nie jest to duża kwota w porównaniu z przewidywaną wartością tegorocznego globalnego rynku chipów wynoszącego 660 miliardów dolarów, ale jest znacząca dla ponadprzeciętnego zwrotu z inwestycji, powiedziała firma konsultingowa.

Według analizy Deloitte, narzędzia do projektowania AI pozwalają producentom chipów zaoszczędzić czas i pieniądze na produkcji półprzewodników, złagodzić skutki niedobóru talentów i przenieść starsze projekty chipów do współczesności. Zaawansowane narzędzia mogą również zwiększyć bezpieczeństwo łańcucha dostaw i pomóc złagodzić odczuwalne konsekwencje kolejnego niedoboru chipów.

 

„Oczekuje się, że zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji złagodzą szereg problemów branży chipów, od nasilającej się konkurencji odlewni o mikroprzetwarzanie i rosnące koszty produkcji chipów, po utrzymujący się niedobór chipów” – powiedział Choi Ho-kye, lider ds. technologii, mediów i telekomunikacji w Deloitte Korea.

 

W raporcie wskazano, że narzędzie do projektowania AI opracowane przez Massachusetts Institute of Technology zwiększyło efektywność energetyczną ponad dwukrotnie w porównaniu z obwodami zaprojektowanymi przez człowieka. Tajwańska firma MediaTek była w stanie zmniejszyć rozmiar i zużycie energii swojego kluczowego komponentu odpowiednio o 5 procent i 6 procent, korzystając z technologii sztucznej inteligencji.

Ponieważ dostawcy automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) od dziesięcioleci tworzą narzędzia do projektowania układów scalonych, wielkość światowego przemysłu EDA oszacowano na 10 miliardów dolarów w zeszłym roku, co oznacza wzrost o około 8 procent rocznie. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrost zaawansowanych narzędzi AI do projektowania chipów będzie ponad dwukrotnie większy niż w przypadku narzędzi EDA i ponad trzykrotnie szybszy niż tempo wzrostu sprzedaży chipów.