Włochy: organ nadzorczy utrzymuje, że zasady prywatności są naruszane przez ChatGPT
Włoski organ ochrony danych oficjalnie poinformował w poniedziałek OpenAI, że jego chatbot ChatGPT narusza zasady ochrony danych.
Włochy były pierwszym krajem Europy Zachodniej, który ograniczył ChatGPT, którego szybki rozwój przyciągnął uwagę prawodawców i organów regulacyjnych. Zgodnie z wprowadzonym w 2018 r. unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) każdej firmie, w przypadku której zostanie stwierdzone naruszenie przepisów, grozi kara w wysokości do 4% światowego obrotu firmy.
Włoski organ nadzorczy, znany jako Garante – jeden z najbardziej proaktywnych organów Unii Europejskiej w ocenie zgodności platform sztucznej inteligencji z unijnym reżimem ochrony danych – w zeszłym roku na krótko zakazał ChatGPT w związku z rzekomym naruszeniem unijnych przepisów dotyczących prywatności.
Organ regulacyjny wszczął wówczas również dochodzenie, w wyniku którego stwierdził obecnie, że istnieją elementy wskazujące na jedno lub więcej potencjalnych naruszeń prywatności danych – stwierdzono w oświadczeniu.
Garante stwierdził, że OpenAI ma 30 dni na przedstawienie argumentów obrony i dodał, że w swoim dochodzeniu uwzględni pracę wykonaną przez europejską grupę zadaniową złożoną z krajowych organów nadzorujących prywatność.
W grudniu prawodawcy i rządy UE uzgodnili tymczasowe warunki regulacji systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, przybliżając się o krok do ustalenia zasad regulujących tę technologię.