Włochy rozważają zaostrzenie kar za przestępstwa związane ze sztuczną inteligencją
Zgodnie z projektem ustawy opublikowanym we wtorek, włoski rząd rozważa zaostrzenie kar za przestępstwa z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji (AI), w tym fałszowanie i pranie pieniędzy.
Liczący 25 artykułów projekt ustawy ustanawia ogólne zasady „dotyczące badań, eksperymentów, rozwoju, przyjmowania i stosowania” sztucznej inteligencji we Włoszech, aby poradzić sobie z „wpływem na prawa podstawowe” oraz powiązanymi zagrożeniami gospodarczymi i społecznymi.
Dokument, którego treść może jeszcze ulec zmianie, przewiduje wykorzystanie takich narzędzi w sektorze zdrowia i sądownictwie, koncentrując się na ich wpływie na warunki pracy. Określa również podstawy krajowej strategii AI. Przewiduje również grzywny za naruszenia praw autorskich za pomocą sztucznej inteligencji oraz karę pozbawienia wolności do trzech lat dla tych, którzy używają takich narzędzi do zastępowania innych osób, potencjalnie ukierunkowanych na szkodliwe deepfake’i.
Włochy sprawują obecnie rotacyjne przewodnictwo w Grupie Siedmiu (G7) największych demokracji. Premier Giorgia Meloni powiedziała, że sztuczna inteligencja będzie jednym z kluczowych zagadnień prezydencji w 2024 r., której punktem kulminacyjnym będzie szczyt przywódców w połowie czerwca.
W marcu Meloni powiedziała, że planuje utworzyć fundusz inwestycyjny w celu promowania projektów AI z początkowym kapitałem w wysokości 1 miliarda euro (1,1 miliarda dolarów). Fundusz mógłby pozyskać kolejne 2 mld euro z sektora prywatnego.