Wsparcie dla pamięci z ECC na konsumenckim procesorze?
Firma Intel włączyła obsługę pamięci ECC w swoich desktopowych procesorach linii Core, z 12. generacji (Alder Lake). Chodzi o zwykłe jednostki konsumenckie. jest jednak pewien warunek.
Tym warunkiem jest odpowiedni chipset – konkretnie W680. Taki ruch ze strony Intela daje niebywałą elastyczność producentom OEM. Dotychczas, tworząc stację roboczą podstawowej klasy – typ komputera gdzie pamięci z ECC są wskazane, musieli oni sięgać po procesory Intel Xeon serii E. Procesory te, bardzo do Core podobne, obsługiwały ECC, podczas gdy ich konsumenccy kuzyni nie. To stawiało barierę między światem konsumenckim i profesjonalnym, co się kończy dzięki procesorom Alder Lake i chipsetowi W680.
Czym w ogóle jest ECC? To korekcja błędów pamięci, która minimalizuje błędy i zapewnia stabilną platformę do poważnych prac. Chodzi o to, że w zadaniach konsumenckich „wysypanie się” jakiegoś procesu z powodu losowego błędu zwykle okupione jest niewielkimi konsekwencjami, o tyle w zaawansowanych zadaniach bywa bardzo kosztowne. W pracach projektowych, kreatywnych i artystycznych, pptencjalny błąd może oznaczać np. utratę części pracy.
Procesory 12. generacji Core obsługują więc ECC w połączeniu z płytami głównymi na chipsecie W680. Biorąc pod uwagę moc obliczeniową takiego Core i9-12900K, teraz z ECC w połączeniu z W680 może on z powodzeniem pełnić rolę serca podstawowej stacji roboczej – z pewnością taniej niż przy wykorzystaniu Xeona E. Z perspektywy producenta OEM to także dobra wiadomość – gdyż łatwiej będzie zorganizować produkcję.
Sam chipset Intel W680 jest pod wieloma względami podobny do Z690. Oczywiście, z racji innego zastosowania, nie obsługuje podkręcania, jednak wsparcie dla linii PCIe 5.0 procesora, kompatybilność wsteczna PCIe 3.0 i 4.0 w chipsecie oraz inne komponenty, takie jak USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2×2, porty SATA Wi-Fi 6E i GbE są jak najbardziej te same.
GSMA świętuje kolejną edycję MWC 2022 na żywo w Barcelonie i przedstawia wydarzenie w liczbach.