Wspierany przez Sony start-up Raspberry Pi przygotowuje pierwszą ofertę publiczną

Raspberry Pi, producent małych komputerów jednopłytkowych, rozważa pierwszą ofertę publiczną na rynku głównym londyńskiej giełdy papierów wartościowych. 

Raspberry Pi produkuje kultową linię małych komputerów jednopłytkowych o tej samej nazwie, które są mniej więcej wielkości karty kredytowej i były używane do budowy wszystkiego, od balonów na dużych wysokościach po małe łodzie podwodne sterowane radiowo. Firmę wspierają japoński gigant elektroniki użytkowej Sony i brytyjski projektant chipów Arm.

W zgłoszeniu spółka podała, że planuje opublikować dokument rejestracyjny, w którym będzie można ujawnić informacje na temat swojej działalności w ramach procesu IPO.

IPO to rzadkie zwycięstwo londyńskiej giełdy, która ma trudności z przyciągnięciem szybko rozwijających się spółek technologicznych. W zeszłym roku wiele dużych brytyjskich firm technologicznych wybrało Nowy Jork zamiast Londynu na swoje notowania.

Brytyjski projektant chipów Arm został notowany we wrześniu 2023 r. na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku, co stanowiło poważny cios dla wysiłków Londynu mających na celu przyciągnięcie dużych spółek z branży technologicznej.

 

Oferta publiczna stanowi okazję dla Fundacji Raspberry Pi, większościowego akcjonariusza firmy i organizacji charytatywnej promującej studiowanie informatyki, do wykorzystania swojej „wybitnej pracy na rzecz umożliwienia młodym ludziom wykorzystania swojego potencjału dzięki mocy obliczeniowej” – powiedział Dyrektor generalny i założyciel Raspberry Pi, Eben Upton.

 

Upton stworzył Raspberry Pi w 2012 roku, aby uczynić komputery bardziej dostępnymi dla młodych ludzi, co na początku zyskało popularność wśród hobbystów i nauczycieli.

Od tego czasu firma stała się znacznie większą firmą, sprzedając dotychczas 60 milionów sztuk w ponad 70 krajach. Około 72% sprzedaży jednostkowej firmy pochodzi od klientów komercyjnych wdrażających jej produkty w fabrykach lub urządzeniach konsumenckich.

Raspberry PI poinformowało w środę, że w roku kończącym się w grudniu 2023 r. odnotowało przychody w wysokości 265,8 mln dolarów, a skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją sięgnął 43,5 mln dolarów.

 

IT RESELLER nr 357/2024 “Inwestycje w nasze rozwiązania są kluczowe dla każdego biznesu” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory na Polskę i region CEE