Współpraca kluczem transformacji – najważniejszy wniosek konferencji Co-Creating – the Future of Industry 4.0 and Smart City które jest kontynuacją Advantech Co-Creation Summit.

Cyfrowa transformacja w firmach przyśpiesza – aż dla 94 proc. ankietowanych menedżerów to najważniejszy cel strategiczny ich organizacji[1]. Ponad połowa z nich widzi inwestycje w technologie związane z Przemysłem 4.0 i Industrial Internet of Things (IIoT) jako sposób udoskonalenia procesów, które już trwają w ich firmach[2]. Aby jednak wszyscy mogli odnieść korzyści z transformacji cyfrowej, jej uczestnicy powinni ze sobą współpracować. Taka myśl przewodnia przyświeca idei co-creation, której pionierem jest globalny lider w branży inteligentnych systemów, firma Advantech.

 

W dniach 13-14 maja w Serocku pod Warszawą 130 ekspertów spotkało się na konferencji Co-Creating – the Future of Industry 4.0 and Smart City. Model biznesowy Co-Creation zaprezentowany w trakcie wydarzenia promował ideę, w myśl której najważniejsze są wspólnie opracowane rozwiązania umożliwiające rozwój firm – nie zaś to, kto je zaoferuje. Uczestnicy mieli szansę zapoznać się z planami Advantech, poznać platformę WISE PaaS oraz rozwiązania dla Przemysłu 4.0 (Solution Ready Packages), które wykorzystują ideę współtworzenia.

 

 

Na świecie już 63 proc. właścicieli firm i fabryk uznaje Internet Rzeczy za strategiczny wybór, który pomoże im w budowaniu konkurencyjności na rynku[3], a w 2020 roku nawet 20 miliardów urządzeń ma wykorzystywać tę technologię w swoich funkcjonalnościach. Według danych Accenture, do 2030 roku przemysłowy Internet Rzeczy ma wzbogacić globalną ekonomię nawet o 12,3 kwintylionów USD. W Polsce to rynek, który stale rośnie, lecz wciąż jest w tyle za europejskimi liderami – w nadchodzących latach wydatki na IIoT w Polsce miały wynieść 49 USD per capita, podczas gdy w Szwecji przewidywano już 398 USD na osobę[4].

 

Zdaniem ekspertów z Ericsson, w 2021 roku na 28 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, aż 16 miliardów z nich będzie wykorzystywało IoT. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele wyzwań rodzi taka sytuacja, zwłaszcza w kontekście automatyzacji przemysłu i optymalizacji wydajności produkcji. Globalne koncerny i organizacje prześcigają się w oferowanych rozwiązaniach, jednak my wierzymy, że łącząc siły, możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i wartościowego – mówi Jash Bansidhar, Associate VP, Head of Industrial loT Europe.Przykładem jest skonstruowana przez nas platforma WISE-PaaS. Dzięki niej firmy z całego świata mogą w prosty i łatwy sposób zbudować cyfrowe środowisko wspomagające automatyzację procesów.

 

WISE-PaaS umożliwia zbieranie danych z czujników, ich transmisję do bazy firmy, tworzenie paneli zarządzania i późniejszą implementację funkcjonalności kontrolnych. Platforma pozwala również na budowanie rozwiązań na poziomie software – ich wdrożenie pomaga w wizualizacji zebranych wcześniej danych. Produkt jest rozwiązaniem operującym w chmurze, co ułatwia dostęp do niej z wielu urządzeń. Integratorzy systemów, projektujący swoje usługi pod konkretną specjalizację, mogą dzięki WISE-PaaS i rozwiązaniom SRP (Solution Ready Package) połączyć swoje usługi z Internetem Rzeczy. W ten sposób wpisują się w realizację trendu co-creation, tym samym docierając do jeszcze szerszego grona klientów i lepiej odpowiadając na ich potrzeby.

 

Na konferencji uczestnicy mogli również mogli zapoznać się z technologiami wspierającymi ideę „smart city”, które zostały opracowane przez partnerów firmy. Wizja miasta przyszłości obejmuje m.in. zarządzanie parkingami (Parking Telecom), inteligentne domy (Solvena) oraz kolej (Passengera) czy NDC (Mmart Grid). Wszystkie rozwiązania operują na hardware Advantech.

 

 

Zorganizowane w Serocku wydarzenie to kontynuacją listopadowego Advantech Co-Creation Summit, który odbył się w Chinach. Polska konferencja to pierwsze z cyklu spotkań, które mają się odbyć w całej Europie. Dyskusje będą skupiać się wokół zagadnienia Industrial Internet of Things, sztucznej inteligencji w przemyśle, modeli współpracy z partnerami globalnie oraz lokalnie, jak również przyszłości rynku przemysłu ciężkiego.

 

Wiele firm dostosowuje swoją ofertę do dużych przedsiębiorstw, które nie mają problemu z budżetem ani zasobami. Tymczasem Advantech demokratyzuje transformację cyfrową, dostarczając sprzęt komputerowy najwyższej jakości. Wspólnie z partnerami, firma tworzy również oferty na oprogramowanie, które są dopasowywane do konkretnego zamówienia. Wykorzystujemy w nich także uniwersalne rozwiązania, które mogą być wdrażane w Polsce, Europie czy nawet Ameryce Południowej. Naszym celem jest otworzenie mniejszych firm na nowe możliwości, który my – jako marka globalna – mamy wpisane w DNA. Nasz zasięg połączony z „know-how” partnerów umożliwia przedstawianie naszym klientom wspólnie stworzonych i niezwykle konkurencyjnych ofert – podkreśla Alicja Strzemieczna, Europe CEE Region Sales Manager of Industrial loT Group.

 

W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję zobaczyć działanie niektórych rozwiązań Solution Ready Package znajdujących się w ofercie Advantech, m.in:

  • OEE + FEMS – scentralizowanie zarządzania dostępnością maszyn i efektywnością energetyczną w celu optymalizacji operacji;
  • CNC – inteligentne zarządzanie maszynami CNC i optymalizacja ich działania;
  • EMS + WISE.M+ – zunifikowana platforma zarządzania procesami w czasie rzeczywistym poprzez szybką adaptację do rozwiązań dostarczanych przez platformę WISE-PaaS.

 

Pokazane rozwiązania dowodzą, że wykorzystanie ekosystemów dedykowanych konkretnym problemom, będących integralnym połączeniem software’u i hardware’u, może pomóc w znalezieniu zupełnie nowych zastosowań dla IIoT – niezależnie od branży. Partnerami konferencji Co-Creating – the Future of Industry 4.0 and Smart City byli: Bosch Rexroth, Intel, Asseco, Accenture, Passengera, Łódź University of Technology, NDC, A4BEE, APA Group, Parking Telecom, Eta2U, SmartID, Cleverlance oraz Solvena.

 

[1] Deloitte  [2] Deloitte  [3] IDC  [4] IDC