Współzałożycielka Didi odchodzi ze stanowiska po dziesięciu latach kierowania firmą 

W lipcu 2022 roku na firmę nałożono grzywnę w wysokości 1,2 miliarda dolarów za naruszenia bezpieczeństwa danych. Didi zaczęła odzyskiwać siły po wyzwaniach regulacyjnych na początku 2023 r., kiedy otrzymała pozwolenie na ponowne uruchomienie swoich aplikacji.

Jak podaje Reuters na podstawie oglądanej notatki, współzałożycielka Didi Global Inc, Jean Liu, ustąpiła ze stanowiska prezesa i dyrektora zarządu największej chińskiej firmy przewozowej, aby objąć nowe stanowisko.

Liu, była bankierka Goldman Sachs, która od dziesięciu lat stoi na czele Didi, obejmie nową rolę „stałego partnera” i zachowa swoje dotychczasowe obowiązki, w tym pełnienie funkcji dyrektora ds. kadr, Liu i dyrektor generalny Will Cheng powiedzieli w wewnętrznym piśmie wysłanym do pracowników w niedzielę.

„Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła bardziej skoncentrować się na długoterminowym rozwoju firmy” – stwierdziła Liu w liście, wymieniając talenty i społeczną odpowiedzialność biznesu jako obszary jej zainteresowania.

Liu, córka założyciela Lenovo Group Liu Chuanzhi, była mocno zaangażowana w kluczowe decyzje finansowe firmy, w tym w jej fuzję z Kuaidi wspieraną przez Alibaba Group Holding Ltd w 2015 r., przejęcie chińskiego biznesu Uber Technologies Inc oraz pozyskiwanie funduszy od inwestorów, w tym m.in. Apple Inc. W 2021 r.

Firma Didi znalazła się pod obserwacją chińskiego organu regulacyjnego ds. cyberprzestrzeni w związku z jego dążeniem do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej w USA bez uzyskania zgody władz.

W wyniku tej sprawy wszczęto dochodzenie, w konsekwencji którego zakazano firmie dodawania nowych użytkowników i w wyniku usunięto wiele aplikacji Didi z głównych sklepów z aplikacjami.

 

IT RESELLER nr 357/2024 “Inwestycje w nasze rozwiązania są kluczowe dla każdego biznesu” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Maciej Kamiński, Dyrektor Samsung Memory na Polskę i region CEE