Wszyscy chcą mieć „swój własny ChatGPT”. Chińskie Baidu także.

Chiński Baidu oficjalnie podało, że zakończy wewnętrzne testy projektu chatbota AI w stylu ChatGPT o nazwie „Ernie Bot” już w marcu. Zainteresowanie generatywną sztuczną inteligencją (AI) nabiera rozpędu, a chińska firma swoje ogłoszenie podała ledwie chwilę po Google. O planach chińskiej firmy pisaliśmy wcześniej, teraz informacja potwierdza się. 

Wiadomość od razu wpłynęła na notowane na giełdzie w Hongkongu akcje Baidu wzrosły o 15,3%. Globalne szaleństwo wokół wspieranego przez Microsoft chatbota ChatGPT pobudziło spekulacje na akcjach firm budujących podobne rozwiązania.

Zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu ChatGPT – który może generować artykuły, eseje, dowcipy, a nawet poezję, rynek zakochał się w tym rozwiązaniu. Biura obsługi, zautomatyzowane FaQ, system zamówień online – ChatGPT może zostać wykorzystany w biznesie w niezliczonych scenariuszach. Pozwala przy tym na oszczędność, bo tam, gdzie można człowieka zastąpić AI, firma może zredukować zatrudnienie. W efekcie ChatGPT bywa oceniany jako najszybciej rozwijająca się aplikacja konsumencka w historii. To skłoniło wiele firm technologicznych do podwojenia wysiłków w rozwoju technologii generatywnej sztucznej inteligencji, która do niedawna istniała bardziej w tle niż jako solidny wkład w wyniki finansowe firm.

Google już zapowiedziało, że uruchomi usługę chatbota Bard A.I. i doda obsługę sztucznej inteligencji dla swojej wyszukiwarki, podczas gdy Microsoft planuje ujawnić własną sztuczną inteligencję lada dzień. Z przecieków wiadomo, że ma ona być swoistym motorem napędowym dla nowej fali komputerów osobistych. Do tego grona chce dołączyć Baidu.

Stworzony przez chińską firmę Ernie lub „Enhanced Representation through Knowledge Integration” to duży model językowy oparty na sztucznej inteligencji wprowadzony w 2019 r., który stopniowo urósł, aby móc wykonywać zadania, w tym rozumienie języka, generowanie języka i generowanie tekstu na obraz. Baidu planuje uruchomienie szerokodostępnej wersji w marcu. Jest to o tyle ważne, że ChatGPT i kluczowe usługi Google nie są dostępne w Chinach.

Kongres HPE 2023 – Zwycięstwo w aż 3 kategoriach komentuje Robert Fręchowicz, wiceprezes Betacom SA