Wygląda na to, że procesor Google Tensor to jedynie przebrandowana, dobrze znana jednostka innego producenta. Którego?

Google twierdzi, że od czterech lat rozwija swój SoC o nazwie Tensor. Ostatnio firma ogłosiła, że rezygnuje z procesorów Qualcomm Snapdragon w swoich nadchodzących smartfonach Pixel 6. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że Google Tensor to układ, który już znamy, tyle, że pod inną nazwą. 

 

Google mogło ogłosić, że seria Pixel 6 będzie zawierać pierwszy „własny” SoC firmy, noszący nazwę Tensor. Wraz z tym ogłoszeniem nie otrzymaliśmy jednak zbyt wielu szczegółów. Wiadomo było, że Google przy tworzeniu swojego SoC miał pewną pomoc Samsunga. Według serwisu GalaxyClub, zaangażowanie Samsunga w Tensor może być zdecydowanie większe niż tylko pomoc. Najwyraźniej Tensor nazywa się również, roboczo, „Exynos 9855”. Ma on być bliski konstrukcyjnie z układem noszącym nazwę Exynos 9840… co wewnętrzną nazwą układu Exynos 2100, czyli procesorów znanych z Galaxy S21.

 

Samsung ma zresztą w zwyczaju tworzenie bardzo podobnych wersji tego samego chipa (chociażby w 2019 roku widzieliśmy niemal identyczne Exynos 9820 i Exynos 9825). Jeżeli doniesienia o bardzo bliskim pokrewieństwie Tensora z układami Samsunga okażą się prawdą, powinniśmy oczekiwać, że Pixel 6 i Pixel 6 Pro będą wyposażone w wydajny rdzeń ARM Cortex-X1, trzy rdzenie Cortex-A78 i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55. Taktowania są wprawdzie nieznane, ale można zakładać, że raczej nie odejdą daleko od tego, co widzieliśmy w Exynosie 2100. Przekonamy się jednak dopiero jesienią, gdy Google zaprezentuje swoje nowe smartfony.

 

 

Pandemia przyczyną rekordowo wysokich kosztów naruszeń danych, wynika z raportu IBM Security. Najwyższa średnia jednostkowego przypadku naruszenia w 17-letniej historii raportu.