Wyłoniono 5 niezwykłych startupów technologicznych w kolejnej już edycji programu MIT Enterprise Forum CEE. Co ich wyróżnia? Innowacyjne pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania oraz ogromna determinacja.

MIT Enterprise Forum CEE, jeden z największych akceleratorów dla startupów w tej części Europy, właśnie ogłosił finalistów 3. edycji programu. W gronie zwycięzców znaleźli się m.in. twórcy rozwiązania usprawniającego zarządzanie rezerwacjami lotów i hoteli, systemu terapii bezsenności czy projektowania leków peptydowych. Co ich wyróżnia? Innowacyjne pomysły, niekonwencjonalne rozwiązania, nowoczesne technologie oraz ogromna determinacja.

 

Akceleracja MIT Enterprise Forum CEE jest realizowana pod patronatem prestiżowego ośrodka naukowego i amerykańskiej kuźni unicorn-ów – Massachussets Institute of Technology (MIT). Do wiosennej edycji programu, w tym roku zgłosiło się aż 221 startupów z 20 krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Najbardziej perspektywiczne 25 startupów, których aplikacje zostały rozpatrzone pozytywnie, pochodziło z 4 krajów: Polski, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Węgier. W trakcie DemoDay programu, który w formule zdalnej odbył się 9 lipca w Warszawie, wyłoniono pięciu finalistów, którzy w nagrodę wezmą udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie. Tam, w kolebce amerykańskiej myśli technologicznej będą mieli możliwość zaprezentowania swoich technologii przed inwestorami i potencjalnymi klientami z USA.

 

Bilet do Bostonu otrzymali:

 

  • Bakuun.com – to rozwiązanie, które pomaga liniom lotniczym oszczędzać pieniądze i czas w przypadku wystąpienia zakłóceń w ruchu lotniczym, oferując firmom system, który jest w stanie w 2 minuty znaleźć i zarezerwować nawet 100 pokoi hotelowych.

 

  • Goodsleeper – to aplikacja dygitalizująca program poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności, będącej potwierdzoną naukowo formą leczenia zaburzeń snu.

 

  • PioLigOn – to startup, który przy użyciu metod obliczeniowych z powodzeniem rozwija platformę do projektowania leków peptydowych, pozwalającą na rozszerzanie peptydów o nienaturalne aminokwasy oraz precyzyjne określanie miejsca ich pożądanego wiązania.

 

  • Sensoliq – to „elektroniczny język” umożliwiający ocenę smaku leków, które ze względów etycznych nie mogą być badane przez panele eksperckie.

 

  • VivaDrive – to rozwiązanie, które optymalizuje koszty operacyjne flot aut tradycyjnych i elektrycznych, poprawia bezpieczeństwo jazy, i pozwala firmom wdrożyć niskoemisyjny transport.

 

Dodatkowo, w trakcie DemoDay, startup PioLigOn został uhonorowany nagrodą publiczności – Audience Award. Zespół Sensoliq otrzymał zaś nagrodą Alumni Award, przyznawaną przez przedsiębiorców-innowatorów, którzy brali udział w poprzednich edycjach Akceleratora. Oba wyróżnienia, przyznawane są bezpośrednio przez rynek, co dodatkowo potwierdza ogromną wartość i potencjał prezentowanych rozwiązań.

 

Zwycięskie startupy wezmą udział w tygodniowym Bootcampie w Bostonie, gdzie będą miały szansę osobiście poznać i doświadczyć siły oddziaływania jednego z największych na świecie ekosystemów innowacji.

 

Wizyta w USA to dla finalistów tegorocznej edycji MIT Enterprise Forum CEE jednak przede wszystkim czas wytężonej pracy. To jest ich czas. W Bostonie muszą go w pełni wykorzystać. To właśnie tam innowatorzy z CEE, przy wsparciu najlepszych ekspertów tamtejszego rynku, będą dopracowywać strategię wejścia swoich biznesów na rynek amerykański, uczestniczyć w szeregu spotkań networkingowych, aby na koniec zaprezentować swoje rozwiązania przed inwestorami i potencjalnymi klientami – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration Programu. To sprawdzona formuła, której skuteczność potwierdzają sukcesy naszych Alumnów w Polsce i na świecie.

 

 

100 000 złotych dla innowacji społecznych

Po raz kolejny w ramach programu wyłoniono także zwycięzcę konkursu CVC Young Innovator Award, który otrzymał czek na 100 000 złotych. Jego celem było nagrodzenie innowacyjnego przedsięwzięcia, które poza potencjałem technologicznym, cechuje wysoka użyteczność społeczna. W tej edycji tą wyjątkową nagrodą został wyróżniony zespół Planet Heroes. Polski startup stworzył globalną platformę, której celem jest popularyzacja i wspieracie finansowe szeregu oddolnych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Platforma, poza sferą promocji publikowanych na niej projektów około środowiskowych, wykorzystując technologię fintechową, działa na zasadach crowdfundingu.

 

Stworzyliśmy konkurs CVC Young Innovator w kilku krajach na świecie, aby wyszukiwać i inspirować do dalszego rozwoju młodych, odważnych przedsiębiorców, chcących nie tylko zmieniać krajobraz swojej branży i przekraczać utarte granice, ale także przy okazji budowy swoich biznesów wnosić znaczący wkład społeczny. CVC przyznaje tę nagrodę w Polsce już po raz czwarty. Z roku na rok zauważamy coraz więcej przedsięwzięć, których ambicją jest poszukiwanie rozwiązań dla ważnych problemów społecznych. Taka właśnie jest wyróżniona przez nas w tej edycji inicjatywa Planet Heroes, skupiająca się na powstrzymywaniu zmian klimatycznych – z pewnością dziś zagadnienia numer 1 dla całej ludzkości – powiedział Krzysztof Krawczyk Partner w CVC Capital Partners.

 

Partnerami głównymi programu są trzy organizacje: Adamed – polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, lider na rynku leków nowej generacji, Coca-Cola w Polsce – lider rynku napojów bezalkoholowych, a także firma MCX – trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, będących dostawcą kompleksowych rozwiązań z zakresu Fintech, energii odnawialnej oraz szeroko pojętego SmartCity. Partnerami wspierającymi są: Allmedica, Archicom, CVC Capital Partners, HubHub, MDI Energia, Nationale-Nederlanden, PZU, Sabre Polska, Sollers Consulting oraz TVN – część Grupy Discovery. Realizacja programu dofinansowana jest grantem przyznanym Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 2.5 POIR Programy Akceleracyjne.

 

https://itreseller.pl/itrnewprzychody-microsoftu-wzrosly-o-13-pomimo-koronawirusa-a-moze-tez-dzieki-niemu-epoka-pracy-zdalnej-sprzyja-innowacyjnosci/