Wyniki Qualcomm wskazują na ożywienie sprzedaży chipów do smartfonów i przewyższają oczekiwania

W środę Qualcomm ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które przekroczyły szacunki analityków, ponieważ sprzedaż chipów do telefonów komórkowych wzrosła o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Qualcomm jest najbardziej znany z produkcji chipów do smartfonów – zarówno modemów łączących je z sieciami komórkowymi, jak i procesorów stanowiących serce wysokiej klasy urządzeń z Androidem. Pod kierownictwem dyrektora generalnego Cristiano Amona Qualcomm pracuje nad zastosowaniem swojej technologii chipów na rynkach innych niż smartfony, w tym na komputerach stacjonarnych, samochodach i zestawach słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej.

„Po roku 2023 widzimy stabilizację rynku Androida. To był rok korekty” – zaznaczył Amon.

W kwartale kończącym się 24 grudnia, zgodnie z konsensusem firmy LSEG (dawniej Refinitiv), skorygowany zysk na akcję był równy 2,75 USD wobec oczekiwanych 2,37 USD, a skorygowane przychody wyniosły 9,92 miliarda dolarów wobec oczekiwanych 9,51 miliardów dolarów.

Qualcomm podał, że spodziewa się skorygowanego zysku w bieżącym kwartale w wysokości od 1,73 do 1,93 dolara na akcję przy przychodach od 8,9 do 9,7 miliarda dolarów. Według LSEG konsensus przewidywał zysk na poziomie 2,25 dolara na akcję przy przychodach wynoszących 9,3 miliarda dolarów.

Zysk netto wzrósł w kwartale o 24% do 2,77 miliarda dolarów, czyli 2,48 dolara na akcję, z 2,24 miliarda dolarów, czyli 1,98 dolara na akcję rok wcześniej.

Qualcomm podał, że w grudniu sprzedał chipy do telefonów komórkowych o wartości 6,69 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 16% rok do roku i jest pozytywnym sygnałem dla rynku smartfonów po dwóch latach spadków.

Qualcomm podał, że w kwartale wydał 800 mln dolarów na odkup akcji i 900 mln dolarów na dywidendy.

Vodafone nawiązał porozumienie z Qualcommem i Xiaomi. Cel: szybsze przesyłanie danych przez 5G