Wystartowała jubileuszowa 25. edycja rankingu technologicznego Deloitte Technology Fast 50
Już po raz 25. innowacyjne firmy mogą przystąpić do Deloitte Technology Fast 50 Central Europe, renomowanego rankingu dla najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw z branży technologicznej w Europie Środkowej. To okazja do zaprezentowania swojej wiodącej pozycji w sektorze. Zgłoszenia zbierane są do 31 sierpnia, a uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się 14 listopada br. Po raz trzeci z rzędu firma Google Cloud pełni rolę regionalnego partnera technologicznego rankingu.
Technology Fast 50 Central Europe to program klasyfikujący 50 najbardziej dynamicznie rozwijających się firm technologicznych. Dotychczas obejmował osiemnaście państw Europy Środkowej. W tym roku do grona krajów objętych programem dołączyła Ukraina. Ranking skierowany jest do podmiotów publicznych i prywatnych, nie tylko spółek o ugruntowanej pozycji, ale też do niedawno powstałych firm. Zwycięzcy wyłaniani są na podstawie procentowego wzrostu przychodów z ostatnich czterech lat. W tegorocznej edycji rankingu analizowane będą przychody za lata 2020 – 2023.
Zestawienie przedstawia przedsiębiorstwa reprezentujące powiązane z obszarem high-tech branże – komunikację, technologię środowiskową, fintech, produkcję sprzętu komputerowego, opiekę zdrowotną, nauki przyrodnicze, media i rozrywkę oraz oprogramowanie.
Już od 25 lat program Fast 50 wyróżnia najszybciej rozwijające się firmy technologiczne Europy Środkowej i zapewnia podmiotom platformę do promowania innowacyjnych produktów i usług. Poprzednie edycje jasno wskazały na rosnący potencjał polskiej branży tech i kluczową rolę rodzimych spółek dla sektora w całym regionie. Liczymy na to, że i tym razem polskie przedsiębiorstwa będą stanowiły wyjątkowo silną grupę w zestawieniu – mówi Michał Przybylski, dyrektor w dziale doradztwa finansowego, lider Programu Deloitte Technology Fast 50 CE w Polsce.
Szczegóły programu
Każda spółka ubiegająca się o kwalifikację do kategorii głównej konkursu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe musi spełnić następujące kryteria:
- Istnieć od przynajmniej czterech lat – uczestnikiem konkursu mogą być podmioty założone przed 31 grudnia 2019 r.,
- Posiadać własność intelektualną lub technologię sprzedawaną klientom w produktach stanowiących większość przychodów operacyjnych firmy,
- Osiągać przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro w latach 2020, 2021, 2022 oraz przychód za rok 2023 nie mniejszy niż 100 tys. euro,
- Mieć siedzibę w jednym z następujących państw: Albania, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia Północna, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia lub Ukraina.
Z kolei przedsiębiorstwa, które funkcjonują krócej niż cztery lata, mogą ubiegać się o wyróżnienie w ramach kategorii „Companies to Watch”. Klasyfikacja ta skierowana jest do podmiotów istniejących od minimum trzech lat, tj. założonych przed 31 grudnia 2020 r. oraz takich, które wygenerowały przychody operacyjne na poziomie co najmniej 10 tys. euro w 2021 r. oraz minimum 30 tys. euro w roku 2023. Pozostałe kryteria pozostają takie same jak w przypadku głównego zestawienia.
Trzecia, specjalna kategoria, to „Impact Stars”. Tutaj wyróżnione są firmy, które nie tylko oferują unikalne produkty lub usługi, lecz także wyróżniają się w zakresie dbałości o korzystny wpływ na środowisko, biznes i społeczeństwo. Kolejnym, równie istotnym elementem oceny, jest promowanie przez przedsiębiorstwo różnorodności wśród pracowników i kadry zarządzającej.
W dzisiejszym świecie rozwój technologiczny firmy musi iść w parze z dbałością o odpowiedziane oddziaływanie na otoczenie. W kategorii „Impact Stars” wyróżniamy te firmy, które najskuteczniej łączą wysokiej jakości usługi i imponujące wyniki biznesowe z wywieraniem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, ład korporacyjny i środowisko, a także wyróżniają się dbałością o inkluzywność i równość w miejscu pracy – dodaje Michał Przybylski.
Wyróżnienie specjalne: CE Tech Rocketship!
Firmy zgłaszające się do programu mają również możliwość rywalizacji w dodatkowej kategorii, jaką jest CE Tech Rocketship! Nagroda w tej kategorii przyznawana jest przez Deloitte we współpracy z regionalnym partnerem technologicznym rankingu, Google Cloud. Mogą ją otrzymać spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, które rozwijają wysokiej jakości, skalowalne rozwiązania technologiczne, zdolne w przyszłości obsługiwać nawet najbardziej wymagających klientów.
Zgłoszenia do rankingu można przesyłać do 31 sierpnia 2024 r., a wyniki zostaną opublikowane 14 listopada 2024 r.
Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń, formularz online i kryteria kwalifikacji są dostępne na regionalnej stronie Technology Fast 50: Technology Fast 50.