Za nieudaną próbą kupna brytyjskiego projektanta układów scalonych stoi firma z Szanghaju
Działający od dwóch lat w Szanghaju twórca oprogramowania do projektowania układów scalonych stał za próbą zakupu brytyjskiej firmy Pulsic, którą brytyjskie organy nadzorujące zablokowały, co jest najnowszym przykładem rosnącej niechęci Wielkiej Brytanii wobec chińskich inwestycji.
Super Orange HK Holding Ltd. został zablokowany przed zakupem brytyjskiego dostawcy oprogramowania do projektowania układów scalonych Pulsic Ltd. z siedzibą w Bristolu, poinformował brytyjski sekretarz ds. biznesu w krótkim oświadczeniu w środę.
Holding Super Orange HK, w rzeczywistości kontrolowany jest przez prawie nikomu nieznaną firmę Shanghai UniVista Industrial Software Group, która z kolei jest zasilana państwowymi pieniędzmi z Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Zintegrowanych, czyli państwowego organu potocznie zwanym „Wielkim Funduszem”
Nie jest jasne, jaką rolę odegrali akcjonariusze kontrolujący Super Orange w próbie przejęcia. Firma Super Orange została założona w Hong Kongu w sierpniu ubiegłego roku przez Nanjing Puxin Software, według lokalnych dokumentów. Ta firma jest z kolei w całości własnością UniVisty, według chińskiej bazy danych korporacyjnych Tianyancha. UniVista została założona dopiero w 2020 roku i opisuje się jako dostawca narzędzi Electronic Design Automation dla przemysłu chipowego, czyli zestawów oprogramowania niezbędnych do projektowania półprzewodników. Jego właścicielem nr 2 był Wielki Fundusz.
Niewiele wiadomo o Puxin, filii UniVista, która bezpośrednio kontroluje Super Orange. Numer biura wymieniony w dokumentach prawnych Puxin nie istniał, kiedy Bloomberg News odwiedził kampus w Nanjing. Kilka osób zatrudnionych w parku biznesowym powiedziało, że adres nie jest zgodny z normalnym formatem w tej lokalizacji.
Wszelkie próby kontaktu z firmami Puxin i UniVista spełzły na niczym i nie udało się otrzymać komentarza od tych firm. Nikt nie odpisał z oficjalnego adresu email, a próby dzwonienia do biura też zakończyły się niepowodzeniem, nikt nie odebrał telefonu.
Zatrzymanie przejęcia Pulsic przez Super Orange jest kontynuacją trendu rządu Wielkiej Brytanii.
Rząd brytyjski pracował nad zakończeniem zaangażowania China General Nuclear Power Corp. w brytyjskie projekty, a administracja Borisa Johnsona zablokowała również Huawei Technologies Co. od partycypacji w brytyjskiej sieci 5G. A w przygotowaniu są podobne decyzje. Wielka Brytania bada prowadzone przez Chińczyków przejęcie Newport Wafer Fab, która jest właścicielem największej w Wielkiej Brytanii fabryki półprzewodników, a decyzja ma zapaść we wrześniu. Posłowie wzywają również do wprowadzenia zakazu sprzedaży kamer telewizji przemysłowej chińskich firm Hangzhou Hikvision Digital Technology Co. i Zhejiang Dahua Technology Co.