Założyciel firmy Acer, Stan Shih, ostro wypowiada się na temat amerykańskich planów zwiększenia krajowej produkcji układów scalonych.
Założyciel firmy Acer, Stan Shih, powiedział w niedawnym wywiadzie dla Yahoo Taiwan, że Stany Zjednoczone są zbyt daleko w tyle za swoimi azjatyckimi odpowiednikami, zwłaszcza Tajwanem, jeśli chodzi o produkcję wystarczającej ilości układów scalonych wykorzystywanych we wszystkich smartfonach i smartfonach.
Według Shiha, Stany Zjednoczone nie wyświadczyły sobie żadnej przysługi, zlecając znaczną część produkcji półprzewodników na zewnątrz kilkadziesiąt lat temu. Łańcuch dostaw niezbędny do utrzymania stałego przepływu chipów w dużym stopniu faworyzuje Azję i wystąpi znaczne opóźnienie w pełnym zakorzenieniu tych operacji w Stanach Zjednoczonych.
To ostatnie stwierdzenie dotyczące braków w łańcuchu dostaw znajduje potwierdzenie w komentarzach poczynionych przez TSMC w zeszłym tygodniu. W ubiegły czwartek prezes TSMC Mark Liu powiedział, że tajwańska firma opóźni masową produkcję swojej fabryki w Arizonie z początku 2024 r. do 2025 r., częściowo z powodu braku narzędzi do pomieszczeń czystych niezbędnych do produkcji statków na dużą skalę.
Co ważniejsze, Liu dodał, że brakuje pracowników wykwalifikowanych do obsługi linii produkcyjnych Fab 21. „Napotykamy pewne wyzwania, ponieważ nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę wymaganą do instalacji sprzętu w zakładzie półprzewodników”. Te niepowodzenia kadrowe pojawiają się nawet pomimo tego, że TSMC wysłało tajwańskich inżynierów do Arizony, aby pomóc w szkoleniu nowych pracowników.
W ramach ustawy CHIPS o wartości 280 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone chcą wzmocnić swój krajowy przemysł półprzewodników, aby stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze zaawansowanych technologii i chronić interesy bezpieczeństwa narodowego. Stany Zjednoczone są zaniepokojone faktem, że Tajwan jest siłą napędową światowych dostaw chipów, zwłaszcza w obliczu obaw geopolitycznych związanych z nadmiernymi wpływami Chin w regionie.
Intel jest jedną z wielu firm korzystających z dotacji dostępnych w ramach ustawy CHIPS i buduje kampus Silicon Heartland w Ohio. Będzie to pierwszy całkowicie nowy krajowy zakład produkcyjny firmy od dziesięcioleci. „Utworzenie Silicon Heartland jest dowodem na to, że zachęty rządowe mogą odblokować prywatne inwestycje, stworzyć tysiące dobrze płatnych miejsc pracy i przynieść korzyści dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego USA” – powiedział we wrześniu 2022 r. dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger.