Założyciele Wise, Skype i Songkick planują inwestycje w Europie w wysokości 400 mln €

Plural, firma stworzona przez założycieli Wise, Skype i Songkick, zebrała 400 milionów euro (436,4 miliona dolarów) na nowy fundusz mający wspierać europejskie start-upy.

Plural zyskało reputację jednego z niewielu VC w regionie prowadzonych przez przedsiębiorców, którzy rozwijali własne start-upy. Jej współzałożycielami są Taavet Hinrikus, współzałożyciel firmy fintech Wise, Ian Hogarth, współzałożyciel usługi wyszukiwania koncertów Songkick, Sten Tamkivi, współzałożyciel platformy komunikacyjnej Skype i Khaled Helioui, były dyrektor generalny Bigpoint Games. Dodatkowo Hogarth jest obecnie przewodniczącym nowo utworzonego Instytutu Bezpieczeństwa AI w brytyjskim rządzie.

Hinrikus powiedział w rozmowie ze stacją CNBC, że Plural może być lepszym partnerem start-upów w Europie niż większość funduszy venture capital, biorąc pod uwagę, że został założony przez osoby posiadające „blizny” sprawdzonych przedsiębiorców. Jego zdaniem jedynie 8% VC w Europie to byli założyciele, czyli znacznie mniej niż 60% w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Ian Hogarth wypowiedział się dla portalu TechCrunch:

„Uważamy, że w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się naprawdę wyjątkowe możliwości dla konsumentów. Naprawdę zależy nam na założycielach, którzy realizują bardzo wyjątkową wizję i starają się zrobić coś, co będzie wysoce zróżnicowane” – dodał. „[Dzięki] sztucznej inteligencji ogromna liczba osób tworzy firmy, które wyglądają identycznie jak 500 innych startupów. Tym bardziej interesujące jest to, że ludzie wybrali nieco mniej zwyczajną drogę i mają mocniejszy punkt widzenia na temat rozwoju świata”.

Plural twierdzi, że chce budować gigantów technologicznych w Europie, odkrywając talenty w nowych kategoriach, które inne fundusze mogą ignorować, takich jak deep tech i clean tech.

Carina Namih, przedsiębiorczyni biotechnologiczna (która została partnerem w Plural) powiedziała, że nie byłaby zaskoczona, gdyby w niezbyt odległej przyszłości w Europie zaczęły pojawiać się firmy technologiczne, które można by stawiać na równi z amerykańskimi i chińskimi gigantami. Zauważyła, że przełomy technologiczne następują obecnie znacznie szybciej, czemu sprzyjają kluczowe wydarzenia związane ze sztuczną inteligencją i bardziej ugruntowanymi pulami kapitału.

Plural pozyskał fundusze od różnych komandytariuszy, w tym fundacji brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, amerykańskich fundacji i ubezpieczycieli, a także strategicznych biur w Europie i Stanach Zjednoczonych. Firma planuje inwestować w swoim nowym funduszu w tempie od dwóch do trzech inwestycji rocznie.

Od samego początku Plural zainwestował w 26 przekształcających się firm w sześciu krajach: w Danii, Estonii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA. Największe sektory pod względem inwestycji to sztuczna inteligencja (31%), technologie pionierskie (16%) oraz klimat i energia (14%), co odzwierciedla zamiar zespołu Plural inwestowania w duże, ważne pomysły na wczesnym etapie oraz chęć długoterminowego spojrzenia na złożone projekty, które mają kształtować przyszłość.