Zamówienia Huawei na chipy MediaTek wzrosły o 300%. Chiński producent został postawiony przed taką koniecznością przez ostatnie amerykańskie represje.
Amerykańskie regulacje (czy bardziej – represje wobec Huawei) sprowadzone w zeszłym tygodniu mają na celu odcięcie chińskiej firmy od jej głównego dostawcy chipów – tajwańskiego TSMC. Aby temu zaradzić, chiński gigant telekomunikacyjny prowadzi już rozmowy celem wprowadzenia alternatywnych rozwiązań – m.in. poprzez zlecenia do MediaTek. Tyle tylko, że MediaTek także wytwarza swoje układy w zakładach TSMC – o co więc chodzi?
Huawei jest jedną z trzech największych firm produkujących smartfony, która jednocześnie projektuje własne procesory (obok Samsunga i Apple). Projektuje – ale nie produkuje. Dotychczas firma wytwarzała swoje układy w tajwańskim TSMC. Jednak z powodu amerykańskiego zakazu chiński gigant nie może składać nowych zamówień w TSMC, ponieważ tajwańska firma korzysta m.in. z amerykańskiej technologii, co w świetle nowych regulacji amerykańskich, sprawia, że Departament Handlu USA może decydować z kim TSMC może, a z kim nie może handlować. Brzmi absurdalnie, ale tak właśnie przedstawiają się ostatnie represje skierowane wobec Huawei.
Doprowadziło to do sytuacji, w której Huawei musi szukać innego wytwórcy lub do wykorzystania jakiegoś obejścia problemu. O potencjalnej dziurze w regulacjach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu i, jak się okazuje, Huawei rzeczywiście zamierza z niej prawdopodobnie skorzystać. Firma od wielu lat wykorzystuje chipsety MediaTek w swoich smartfonach. Według najnowszych danych, zamówienia Huawei na chipy MediaTek wzrosły w tym roku o 300%. Oczywiście, takie zacieśnienie współpracy może zawierać dodatkowe rozwiązania – np. dzielenie się wiedzą i zlecanie produkcji chipów opracowanych przez Huawei, co czyniłoby MediaTek pośrednikiem. Póki co jednak, chiński producent smartfonów będzie korzystał z chipsetów 5G tajwańskiego producenta w środkowej i wyższej klasie urządzeń. Wcześniej korzystał z układów MediaTek głównie dla najtańszych modeli telefonów. Inna sprawa, że w wyniku pojawienia się linii procesorów MediaTek Dimensity, tajwański producent „wrócił do gry” pod względem konkurencyjności w wyższych segmentach.
Niedawno Huawei wprowadził na rynek smartfon Huawei Enjoy Z 5G, pierwszy smartfon 5G z MediaTek Dimensity 800. Możemy spodziewać się, że wkrótce zobaczymy więcej modeli z procesorami tajwańskiej firmy. Przynajmniej do czasu, aż Chiny nie zdołają podnieść na wyraźnie wyższy poziom możliwości produkcyjnych rodzimego wytwórcy – SMIC.
https://itreseller.pl/itrnewchiny-inwestuja-22-mld-dolarow-w-swojego-krajowego-wytworce-ukladow-scalonych-firme-smic-po-tym-jak-usa-wymusily-na-tsmc-zaprzestanie-realizacji-zamowien-dla-huawei/