Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem – rusza druga edycja innowacyjnych studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego, między innymi przy współracy z Huawei, Commvault, Veracomp Exclusive Networks.
Na studiach w całości poświęconych tematom związanym z cyberbezpieczeństwem, studenci zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne. Kierunek ten powstał przy współpracy ALK z firmami: Huawei (Partner główny), Commvault (Partner wspierający) oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne, kancelaria Maruta Wachta i Veracomp Exclusive Networks.
Program studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem powstał w odpowiedzi na oczekiwania otoczenia biznesowego. Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne przyspieszenie procesów w firmach, wymuszając zmiany z dnia na dzień. Część firm i organizacji było na nie przygotowanych, a część z nich zmuszona była przenieść działania do świata online nie mając w tym żadnego doświadczenia. Nasz program to rzetelna dawka wiedzy, która wskaże jak uniknąć kosztownych błędów i podkreśli kluczową rolę cyberbezpieczeństwa – mówi Sylwia Hałas-Dej, Dyrektor Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów.
W sprawdzonym już programie znajdują się zagadnienia związane z krajowymi i europejskimi systemami cyberbezpieczeństwa, oraz zasady tworzenia i wdrażania strategii i architektury cyberbezpieczeństwa w organizacji. Słuchacze zapoznają się z wybranymi technicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa, takimi jak: narzędzia używane do ochrony przed cyberwłamywaczami czy techniki i sposoby wykrywania włamań do systemów informatycznych. Wykładowcy prowadzący zajęcia to wybitne postaci świata nauki, a także praktycy, na co dzień związani z biznesem i technologią. Program studiów tworzy jednolitą całość, a poszczególne zajęcia doskonale się uzupełniają.
Obecnie ze względu na panującą w kraju pandemię wszystkie zajęcia prowadzone są w trybie zdalnym przy wykorzystaniu Microsoft Teams. Studia zakończone są pracą końcową. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://www.kozminski.edu.pl/cyberbezpieczenstwo.
Na zdjęciu: prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor ALK i Ryszard Hordyński, dyrektor strategii i komunikacji w Huawei Polska
Duża część studentów kierunku zarządzanie cyberbezpieczeństwem posiada wykształcenie techniczne (45%) lub prawnicze (20%), część z nich to absolwenci szkół biznesowych (15%). W zdecydowanej większości są to osoby posiadające duże doświadczenie zawodowe, więcej niż 2/3 ma za sobą ponad 10 lat pracy zawodowej, a mniej niż 6% to osoby z doświadczeniem krótszym niż 5 lat. Ponad 60% to ludzie zajmujący się na co dzień szeroko pojętą informatyką, znający doskonale zagadnienia związane z tym tematem. Kompetencje zawodowe w zakresie prawa posiada ponad 80% studentów.
Studenci kierunku zarządzanie cyberbezpieczeństwem to w zdecydowanej większości osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. Chcą oni usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się konkretnych rzeczy. Praca z tak konkretnymi ludźmi bardzo mi odpowiada, a liczne dyskusje dają mi dużo satysfakcji – powiedział jeden z wykładowców, Przemysław Mazurkiewicz, EMEA CEE Presales Director w firmie Commvault.
Grupa, którą mamy teraz na kierunku cyberbezpieczeństwo jest bardzo aktywna, pomimo zajęć prowadzonych zdalnie, często zadawane są pytania i toczy się ciekawa dyskusja. Doskonale też układa się współpraca między wykładowcami, część z nich uczestniczy w wykładach swoich kolegów, żeby poszerzyć swoją wiedzę. Z tak znakomitą współpracą wykładowców i z tak interaktywnym kontaktem ze studentami nie spotykam się na co dzień. Uważam, że największym skarbem tych studiów są ludzie, którzy je tworzą – powiedział współtwórca programu studiów mec. Roman Bieda, Kancelaria Maruta Wachta. Stworzenie i uruchomienie tego kierunku to duży sukces. Przygotowując program razem z Rafałem Jaczyńskim i Robertem Pająkiem liczyliśmy na to, że tak będzie, ale nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony rynku – dodał mec. Bieda.
Dla Huawei cyberbezpieczeństwo jest sprawą fundamentalną. Myślimy o nim już na etapie prac badawczo-rozwojowych nad naszymi technologiami i stawiamy w centrum uwagi na każdym z kolejnych stadiów tworzenia produktów. Czujemy się również w obowiązku wspierać strategię cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024 – a jednym z jej filarów jest budowanie świadomości i kompetencji społecznych w tej dziedzinie. Stąd nasze zaangażowanie w studia podyplomowe, organizowane przez jedną z najlepszych uczelni w Polsce – powiedział Rafał Jaczyński, Regionalny Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Huawei i jeden z wykładowców studiów podyplomowych Zarządzanie cyberbezpieczeństwem w Akademii Leona Koźmińskiego.
https://itreseller.pl/itrnew13-forum-gospodarcze-time/