„Zaskakujące” zmiany w Kalendarzu Google

Google usuwa pewne święta z Kalendarza dla użytkowników w USA. Oczywiście, fakt iż są to „święta” celebrowane przez środowiska tzw. postępowe, to z całą pewnością przypadek, i nie jest efektem zmiany w Białym Domu. Prawda?
Google usunęło z Kalendarza Google dla użytkowników w USA odniesienia do pierwszego dnia Miesiąca Historii Czarnoskórych oraz Miesiąca Historii Kobiet, a także kilku innych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Wcześniej dni te były oznaczane automatycznie na początku lutego i marca, ale dla 2025 roku już się nie pojawią.
Pierwsze informacje o zmianach podał portal The Verge, powołując się na komentarze użytkowników. Rzecznik Google potwierdził, że decyzja została podjęta w połowie 2024 roku. „Kilka lat temu zespół Kalendarza zaczął ręcznie dodawać szerszy zestaw wydarzeń kulturalnych w wielu krajach na świecie. Otrzymaliśmy jednak sygnały, że brakuje niektórych wydarzeń i państw – a ręczne zarządzanie setkami momentów globalnie nie było skalowalne ani możliwe do utrzymania” – poinformował przedstawiciel firmy.
Oprócz Miesiąca Historii Czarnoskórych i Miesiąca Historii Kobiet z Kalendarza Google zniknęły również inne wydarzenia, takie jak pierwszy dzień Miesiąca Ludności Rdzennej (1 listopada) czy początek Miesiąca Dumy LGBTQ+ (1 czerwca). Google wyjaśnia, że od połowy 2024 roku ponownie ograniczyło się do wyświetlania jedynie oficjalnych świąt i obchodów narodowych, opierając się na danych z serwisu timeanddate.com.
Usunięcie tych wydarzeń to część szerszych zmian w podejściu Google do kwestii społecznych i politycznych. Niedawno firma ogłosiła rezygnację z celów dotyczących różnorodności w rekrutacji, dołączając do innych gigantów technologicznych zmieniających politykę zatrudnienia. Zmiany dotknęły także Mapy Google – firma zapowiedziała, że dostosuje nazwy geograficzne do nowych „oficjalnych rządowych źródeł”. Wśród przykładów znalazło się przemianowanie Zatoki Meksykańskiej na „Zatokę Amerykańską” oraz powrót do nazwy „McKinley” zamiast obecnie używanej Denali w odniesieniu do najwyższego szczytu Ameryki Północnej.